Sarı Rengi Öğreniyoruz; “Sevgi Duyarım” adlı şiir; Kurbağa’nın Hikayesi

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman:

Güler yüzle karşılanan çocuklar etkinlik köşelerine yönlendirilir. Öğretmen sınıf için hazırlanan sarı renkli su dolu balon maskotu çocukların konuya dikkat çekimi için çıkarır. Maskota aşağıdaki şarkıyı ezgili bir şekilde söyletir.

Kocamandır göbeğim, / Ben çok yemekler yerim. / Rengim sarıdır,

Top gibi yuvarlağım, / Lıkır lıkır ederim. / Etrafa gülümserim.

Balon kendini tanıttıktan sonra çocukların da kendilerine ait özellikleri (kaş, göz, boy vb.) olduğunu vurgular. Boy aynasının karşısına geçerek her çocuğun kendi fiziksel özelliklerini söylemelerine rehberlik edilir. Köşeler beraberce düzenlenerek kahvaltı etkinliğine geçilir.

Drama- Türkçe:

“Sevgi Duyarım.” adlı şiir sözlerine göre hareketleri yapılarak söylenir.

Sevgi duyarım başıma, / İçinde akıl olduğu için. / Sevgi duyarım gövdeme, / İçinde kalbim olduğu için.

Sevgi duyarım kollarıma / Her işimi gördükleri için / Sevgi duyarım ayaklarıma, / Beni anneme götürdükleri için (N. ŞİRİN)

Çocukların seviyesine uygun olarak güzel bir bedene sahip olduğumuz vurgusu yapılır. Öğretmen kurbağa sesi çıkarak bu sesi tanıyıp tanımadıkların sorar. Sonra da bir kurbağa resmi gösterir ve çocuklara hikâyeyi anlatır.

“Gölün kenarında yaşayan bir kurbağa varmış. Sularda zıp zıp zıplarmış. Arada sırada da “Vrrak! Vrrak!” diye bağırırmış. Sinekler bu sesi duyduğunda hemen kaçarmış.

Günlerden bir gün gölde yaşayan bir kunduz taşın üzerinde güneşleniyormuş. Kurbağa “Vrakkkk!” diye bağırınca, kunduz korkmuş “Cup!” diye suya düşmüş. Kunduz kurbağaya kızarak ”Bak, senin o kötü sesin nelere sebep oldu. Hem çok korktum, hem de suya düşüp ıslandım. Oysa ki ne güzel güneşleniyordum.” Kurbağa bu duruma çok üzülmüş.

“Ama benim sesim böyle. Bir şey yapamam sesimi inceltip de herkesi kendime güldüremem” diyerek kunduzdan özür dilemiş. Kunduz gibi birkaç hayvan daha kurbağanın sesinden rahatsız olduklarını söylemiş. Kurbağa kimseyi rahatsız etmemek için bundan sonra hiç vıraklamamaya karar vermiş. Bu durum en çok sineklerin hoşuna gitmiş “Vızzzzz!” diyerek bütün gölü iyice kaplamışlar. Gölde yaşayan hayvanlar, kurbağaya yalvarmışlar. “Etme, yapma ne olur susma. Baksana sinekler korkusuz oldu. Her birimizin yuvası sinekle doldu.

Kurbağa düşünmüş taşınmış ve sonunda “Vrakkkkk! Vrakkkkkkk!” diyerek sineklere korkutmuş. Meğer sesi ne kadar da özel ve güzelmiş. Herkesin bir güzel yanı var diye düşünmüş.(N.Şirin)

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş