Sarı- Mavi Renkli Hamurlar; “Renkler” adlı parmak oyunu

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Sarı ve mavi renk çalışmasını yapmak istediğiniz bir gün sizler için aşağıda sunduğum etkinlik örneklerine göz atabilirsiniz. Sanat ve Türkçe etkinliğinde renklerle ilgili öğretici çalışmalar yaparken; aynı zamanda önünde ve arkasındaki kavram çalışmasını da serbest zamanda vermeye çalıştım. En alta eklediğim okuma yazmaya hazırlık çalışmaları da öğrencilerin kendilerini geliştirmesi açısından son derece kullanışlı çalışmalar...

Serbest Zaman- Oyun Hareket:

Öğretmen çocuklar gelmeden önce sınıfın masalarının şeklini değiştirir. Öğrenciler geldiğinde değişikliği fark etmelerini sağlar.

Masaların eski konumu ve şimdiki konumları hakkında konuşulur. (Eskiden blokların önünde idi şimdi arkasında vb.) Öğrencilere kendi vücutlarını inceleyerek ön arka kavramı üzerinde konuşulur. Öğretmen ön ve arkamızdaki organların isimlerini söyler. “Önümde Arkamda” adlı oyunu izah ederek oynaması konusunda rehberlikte bulunur. Öğretmen, organların isimlerini söyleyerek öğrencilerden o organ nerede ise o yönlerini dönmelerini ister.

Burun “ön” saç ”arka” vb. Öğrencilerden yanılanlar bir dahaki oyun vaktine kadar beklerler.

Sanat:

Öğrencilerle birlikte mavi ve sarı renkli parmak boyaları ile özgün olarak çalışılır. Çocuklara sarı ve mavi renkli hamurlar dağıtılır. Sarı renkli hamurdan küçük, mavi renkli hamurdan büyük toplar yapmaları istenir.

Türkçe:

“Renkler” adlı parmak oyunu oynanır. Sözlere uygun hareketler yapılır.

Renkler

Sarı renk bana ateşi hatırlatıyor bir de güneşi,

Mavi renk denizi bir de gökyüzünü,

Kırmızı renk bayrağımı, vatanımı,

Ben mavi rengi de kırmızıyı da sarıyı da

Elimle tutmak isterim.

Ateş elimi yakar,

Su elimden kaçar,

Deniz ise akar,

Ama bayrağımı hep tutarım,

Vatanımda yaşarım

Bunun için kırmızıdır benim sevdiğim rengim. (N.Şirin)

874a97e6c1c581e.jpg 874bb0d84637529.jpg COORD_VISO-MOTORA 027.jpg Explorar0045.jpg

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş