Salavat Nasıl Çekilir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Yüce Allah'ın son peygamberi olan ve alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Sallallahü Aleyhi ve Sellemin adını işiten her Müslümanın, hayatında bir defa salavat getirmesi farz olarak belirtilir. O kutlu elçinin ismini okuyunca, yazınca, söyleyince, işitince ilkinde söylemek vacip, tekrarında ise sevilen bir iştir.

Peygamberimizin ismini söyleyince, işitince, yazarken ve okurken Ona salavat getirmek hürmete ve sevap kazanmaya yol açan güzel işlerdendir.

Salavat, salat kelimesinin çoğuludur. Salat, dua demektir. Peygamberimiz için yapılan dualara salavat getirmek denir.

Kuran-ı Kerimde, (Allah ve melekleri, Resule salat ediyor. Ey iman edenler, siz de salat edin) buyurulmaktadır. (Ahzab Suresi 56. Ayette )

Hadis-i şerifte de, (Bana bir salat getirene, Allah ve melekleri 70 salat getirir) buyurulmuştur. Kaynak : (İ. Ahmed)

Allah'ın salat etmesi rahmet, meleklerinki dua, müminlerin ki ise onun şefaatini şahitliğini talep etmektir..

Allahumme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed

Namazda sırasında Ettehiyyatüden sonra okuduğumuz Salli ve Barikler de salavattır. Salavat-ı şerife okumanın sevabı büyüktür.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Kasım 2014
  2. Orko

Orko Bilgi Sihirbazı.

Bende ara ara Salavat çekiyorum ve çok rahatlıyorum. Allah'ım bizleri onunla aynı cennette yaşatsın.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş