Sağlıklı- Sağlıksız Kavramı; Temiz- Kirli

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Fen Matematik:

Sence en komik spor hangisidir? Neden?” sorusu çocuklara sorulur. Görüş ve düşüncelerini anlatmaları için yönlendirilir. Sağlıklı ve sağlıksız insan resimleri dergilerden incelenir. Sağlıklı olmak için neler yapmak gerektiği hakkında konuşulur.

Serbest Zaman- Türkçe:

Çocuklara temiz sabun kokan banyo havlusu gösterilir. Koklamaları ve dokunmaları için fırsat tanınır. Havlunun neden temiz koktuğu ve yumuşak olabileceği sorulur. Kirlendiği zaman aynı şekilde temiz kokup kokmayacağı tahmin edilmeye çalışılır. Bizlerin de temiz kokmamız ve sağlıklı olmamız için sık sık banyo yapmamız gerektiği; banyo yapmazsak çok kirleneceğimiz, kötü kokacağımız ve hastalanacağımız anlatılır. Banyo yapınca temizleneceğimiz için kendimizi daha iyi hissedeceğimiz söylenir. Üzeri kirlenmiş plastik bir bebek alınarak aşağıdaki şekilde konuşturulur.

“Benim adım Ayşecik. Kendimi çok kirli ve mutsuz hissediyorum. Hem kötü kokuyorum, hem de her tarafım kaşınıyor. Sahibim beni uzun süredir yıkayamadığı için çok mutsuzum. Sizler banyo yapmayı seviyor musunuz? Ben çok seviyorum. Lütfen beni yıkar mısınız?” diyerek konuşma bitirilir. (N.Şirin)

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş