Sağlıklı Boy Kilo Oranı Nasıl Hesaplanır?

Konu, 'Diyet Listeleri' kısmında dr.zekiye tarafından paylaşıldı.

1. Sağlıklı Boy Kilo Oranı Hesaplama
    Boy Kilo Oranı nasıl hesaplanır
    İdeal Boy Kilo Oranı

Her insan formda kalmak ve fiziki yapsına göre sağlıklı ölçülerde kalmak ister. İdeal boy kilo oranınızı aşağıdaki gibi hesaplayabilirsiniz.
    BMI (Body mass index=Vücut kitle indeksi) denilen sağlıklı bir ölçüm yöntemi var.
    Formülü şöyle : Kilo (kg)/boy(m)2
    Ölçüm sonucunu aşağıdaki tablo ile karşılaştırıp size uyan aralığı bulabilirsiniz.

Kategori BMI ölçümü - kg/m2
    Açlık < 14.9
    Zayıf 15 - 18.4
    Normal 18.5 - 22.9
    Kilolu 23 - 27.5
    Şişman (obez) 27.6 - 40
    Aşırı Obez >40
  2. Murat

Murat Yönetici

Uzmanlar sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarını verirken artık ideal kiloyu korumanın önemini özellikle vurguluyor. Orta yaşlardan itibaren ideal kiloyu korumak ve sabit tutmak bir çok sağlık problemini de önlemeyi sağlıyor.

Bunun yanında düzenli spor yapmak, sigaradan uzak durmak, stresten kaçınmak ve ideal kilonuzu korumak çok önemli.
    Her insanın vücut yapısı farklı olduğundan, ideal kilo hakkında kesin önerilerde bulunmak mümkün değil. Ancak kilonuzun boyunuza uygun olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Vücut Kütle İndeksi (VKİ) adı verilen bir ölçüm tablosuna göre, kilonuzun sağlıklı aralıkta bulunup bulunmadığını öğrenmek mümkün. Bunun için kilonuzu boyunuzun santim cinsinden karesine bölüyorsunuz. Elde ettiğiniz değer sizin VKİ değeriniz oluyor. 20 - 40 arasında ifade edilen bu değere göre az kilolu ya da obez olup olmadığınızı öğreniyorsunuz.

Kalori Harcama Cetveli,Kalori Cetveli ,Kalorimetre, Kalorimetre cetveli - Kalori Yakma Cetveli

[TABLE="width: 400"]
    [/TABLE]

3. Goksel

Goksel Admin Yetkili Kişi

süper yazı olmuş. teşekkürler bilgiler için.
  4. Sağlıklı bir boya sahibim fakat kiloya pek sahip değilim
  5. Misafir

Misafir Misafir

ov ben 2 haftada 6 kilo verdim çok daha mutluyum:eek: ama anlamıyorum:confused: ama yinede çok şanslıyım:rolleyes::p;)
  6. Misafir

Misafir Misafir

ben 10 yaşındayım 38 kiloyum boyum 150 ow ye !bn bir bok yedim ve haftada 10 kilo verdim
  7. Her insan formda kalmak ve fiziki yapsına göre sağlıklı ölçülerde kalmak ister. İdeal boy kilo oranınızı aşağıdaki gibi hesaplayabilirsiniz.
  8. Misafir

Misafir Misafir

ben bir diyet uyguluyorum bir de spor yapıyorum kilom 3 günde 62 dn 59 a indi 6 gün daha yapacağım 57 olmkistiyorum boyum 1.70 umarım amacıma ulaşırım hımmm bir de günde 12-14 bardak su içiyorum her şey suyla gerçekleşiyor zaten :)
  9. Misafir

Misafir Misafir

Arkadaşlar ben 13 yaşındayım boyum 151 kilom da 45- 46 Sizce nasıl ya Kendimi kilolu buluyorum :confused:
  10. Misafir

Misafir Misafir

1 70 boyum 61 kilom var normal çktı ama bn kendimi kilolu buluyorum :/
  11. Bu olan insan bünyesine göre değişmiyor mu
  12. Tuğba

Tuğba Misafir

indeksin-20.2 Normalsın kilolu değilsin ideal kılodasın
  13. Bir türlü bu oranı bulamadım boyum kiloma uygun değil.

Sayfayı Paylaş

Misafirler bu sayfaya şu kelimeleri arayarak geldiler:

1. boy kilo oranı

,
  2. kilo boy orani

,
  3. boy ve kilo oranları

,
  4. kilo ve boy arasındaki orantı,
  5. boy kilo orani nasil olmali,
  6. boy kilo oranı ne olmalı,
  7. kilo boy oranı nasıl olmalı,