Sağlık Hizmetleri Nedir Kaça Ayrılır?

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Sağlık hizmeti bilgilendirme konusunda kısaca sağlık hizmetleri nedir? sağlık hizmetleri kaça ayrılır bilgi vermeye çalışacağız..

Üç ana maddede ele alacağımız sağlık hizmetleri şöyledir:

A. Koruyucu sağlık hizmetleri.
    B. Tedavi edici sağlık hizmetleri.
    C. Esenlendirici sağlık hizmetleri (rehabilite edici)

İlk yardım, koruyucu sağlık hizmetleri alanı içinde yer almaktadır. İlk yardım, kaza yerinde veya 1. basamak sağlık hizmeti veren kurumlarda yapılan geçici tıbbi uygulamadır. Nakil süresince devam eder. Acil serviste veya ilgili klinikte acil,tedavi olarak devam eder. ilk yardım nerede yapılırsa yapılsın hayat kurtarıcı uygulamadır.

Koruyucu sağlık hizmetleri bireyi ve toplumu bilgilendirerek hastalıklardan korunmayı, çeşitli çalışmalarla hastalıkları önceden önlemeyi amaçlayan sağlık hizmetleridir.

Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri şöyledir:

Hastalıkları engellemek ve tedavi etmek için verilen bu hizmetler, eğitilmiş sağlık personeli tarafından yürütülür. Sağlık eğitimi, yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, aile planlaması, bulaşıcı hastalıkların kontrolü, periyodik muayeneler, toplum içi araştırmalar ve istatistiksel çalışmalar, yaşlı bakımı, erken teşhis ve tedavi çalışmaları bu grupta yer almaktadır.

Birincil koruma: Kişiyi hastalıklardan korumak için alınan önlemlerdir. Örneğin, yeterli ve dengeli beslenme öğretilerek yanlış beslenmenin önüne geçilebilir.

Birincil koruyucu sağlık hizmetleri adı altında insanlara bulaşıcı hastalıklardan, kanserden korunma ile ilgili bilgiler verilir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş