Sabah Namazında Okunacak Sureler Hangileridir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Sabah Namazı şahitli Namazlardan bir tanesidir, Sabah Namazı 4 Rekat kılınır 2 rekat sünnet 2 rekat farz şeklinde, İmsak vaktinin girmesi ile Sabah Namazı başlar ve Güneş doğana kadar kılınır.

Sabah Namazının sünneti kılınırken tavsiye edilen ilk rekatta Kafirun Suresinin okunması tavsiye edilmiştir. ikinci rekatında ise İhlas Suresi okunur.

Bismillahirrahmanirrahim.

Kul yâ eyyühel kâfirûne lâ â'büdü mâ tâ'büdûne ve lâ entüm âbidûne mâ â'büd ve lâ ene âbidün mâ abedtüm ve lâ entüm âbidûne mâ â'büd leküm dinüküm veliye diyn.

Kâfirun Suresinin Anlamı

De ki: Ey kafirler, ben sizin tapmakta olduğunuz putlara tapmam. Siz de benim mâ'buduma tapanlardan değilsiniz. Ve ben sizin taptıklarınıza asla tapıcı olmadım. Siz de benim mâ'buduma tapıcılardan değilsiniz. Sizin dininiz size, benim dinim bana.

Bismillahirrahmanirrahim.

Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

İhlas Suresinin Anlamı

De ki: O Allah birdir, büyüklük onda nihayet bulmuştur, daim ve bakidir, her şeyden müstağni ve her dileğin merci'dir. Doğmamış, doğurmamıştır. Hiç bir eşi ve benzeri yoktur.

Sabah Namazının farzında ilk rekat uzun bir sure okunur, bu uzunluk bir sayfa olabilir 1 sayfadan az okunmadığını Peygamberin hayatından öğreniyoruz, Rahman Suresi, Nebe Suresi, Yasin gibi Surelerin ilk sayfaları okunabilir, Hafız olanlar Bakara Suresi, Yusuf Suresi gibi Kuran'dan istediklerini okuyabilir, şayet uzun ezberiniz yoksa arka arkaya kısa sureleri okumanızda bir sıkıntı yoktur. Ezberiniz çok azsa o zaman Kuran'dan kolayınıza geleni okuyabilirsiniz. Allah ibadetlerinizi kabul eylesin.

2. m

mervesnr Yeni Üye

Sabah Namazı şahitli derken diğer Namazlar şahitsiz mi ne demek isteniyor burada?

3. e

esma Yeni Üye

Güneşin batıya kaymasından, gecenin karanlığına kadar (belirli vakitlerde) gereği üzere namazı kıl, bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazında, gece ve gündüz melekleri hazır bulunur.

aynı yorumcu namaz yerine Kuran okunmasının şahitli olduğunu söyler.

4. K

Karnivor Yeni Üye

Hangi Sureye hakim iyi biliyorsanız onu okuyun

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş