Rulo Börek

Konu, 'Yemekler' kısmında Hatice tarafından paylaşıldı.

1. Hatice

Hatice Yeni Üye

Kızlar bugün öğleden sonra Sofra dergisinde görüp de yapmak istediğim ama vakit bulamadığım bir tarifi denedim. Bence güzel oldu. Size de tavsiye ediyorum. Yumurta sarılarını buna, kalan beyazlarını da beze yapmada kullanabilirsiniz. Evde günü geçecek yumurtalarınızı böyle değerlendirin derim. Herkese afiyet olsun.

Malzemeler:
    6 yumurta sarısı + 1 yumurta sarısı üstüne sürmek için
    1 su bardağı sıvı yağ
    2 su bardağından 2 parmak eksik su
    1 paket kabartma tozu
    tuz, aldığı kadar un

Aralarına sürmek için; 125 gr tereyağı (yada margarin)

İçi için; 350gr beyaz peynir, yarım demet maydonoz

Yapılışı: Hamur malzemeleri ile yumuşak bir hamur elde edin, 15 bezeye ayırın, her bezeyi pasta tabağı büyüklüğünde açın. 5 yufkanın arasına tereyağı sürerek üstüste koyun ve her köşesini ortaya katlayarak kare şekli verin. 5'li grup halinde 3 kez tekrarlanacak. Bu haliyle buzdolabında 1 saat bekletin (üstünü örterseniz kurumaz).
    Dinlenen hamurları unla 1cm kalınlığında kare şeklinde açın. Herbirini 4 uzun parçaya bölün. uzun şeritlerin kenarına iç harçtan koyup yuvarlayın, çok kalın olmasın. 1 tur sarıp kesin ve az daha iç koyup işleme devam edin,bu şekilde 1 şeritten 3 rulo yaptım ben. Tepsideki yağlı pişirme kağıdına ruloları dizin ve üstüne yumurta sarısı sürün, çörekotu serpin. 180 derece fırında üstleri kızarana kadar pişirin. Çok hafif ve lezzetli oluyorlar Afiyet olsun.

2. e

ebru Yeni Üye

Çok lezzetli bir tarif hazırlamışsınız elinize sağlık

3. b

besteburcu Yeni Üye

Teşekkür ediyorum. Mutlaka deneyecegim.

4. a

alone Yeni Üye

En kısa zamanda bu tarifi deneyeceğim

5. s

sunapilten Yeni Üye

Harika olmuş lezzetini merak ediyorum