rukü

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında eceem tarafından paylaşıldı.

1. e

eceem Misafir

rükuya gidilince ne okunur

2. i

irem Yeni Üye

RUKUDA OKUNACAK DUALAR " سُبْحَانَ رَبِّىَ الْعَظِيمِ" 1-Yüce Rabbimi bütün eksik sıfatlardan uzak tutarım. (üç defa)[1]
    " سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا وبِحَمْدِكَ. اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى" 2-Rabbimiz olan Allah’ım! Seni hamd ederek bütün eksik sıfatlardan uzak tutarım. Allah’ım beni bağışla.[2]
    "سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ المََئِكةِ وَالرُّوحِ" 3-(O) Çokça tesbih edilen, mukaddes olandır. Meleklerin ve ruhun Rabbidir.[3]
    "اللَّهُمَّ لَكَ رَكَعْتُ، وَبِكَ آمَنْتُ، وَلَكَ أسْلَمْتُ، خَشَعَ لَكَ سَمْعِي وَبَصَرِي وَدَمِي وَلَحْمِي وَعَظْمِي وَعَصَبِي،وَمَا اسْتَقَلَّ بِهِ قَدَمِي " 4-Allah’ım! Senin için ruku ettim. Sana iman ettim ve sana teslim oldum. Kulağım, gözüm, beynim, kemiğim, sinirim ve ayağımın taşıdığı (bedenim) senin için yürekten boyun eğdi.[4]
    " سُبْحَانَ ذِي الْجَبَرُوتِ وَالْمَلَكُوتِ وَالْكِبْرِيَاءِ وَالْعَظَمَةِ " 5-Güç, hükümranlık, büyüklük ve yücelik sahibini bütün eksik sıfatlardan uzak tutarım.[5]

[1] Ebu Davud 869-870.

[2] Buhari/Ezan 123. Müslim/Salat 217. Ebu Davud 887.

[3] Müslim/Salat 223. Nesai/Tatbik 11.

[4] Nesai/İftitah 27.

[5] Nesai/Tatbik 191.
    RABBENA LEKEL HAMD HAMDEN KESİRAN TAYYİBEN MÜBARAKEN FİHİ
    Resulullah (sav) namaz kılarken nefes nefese bir adam geldi ve: ''Allahu ekber, Elhamdülillahi hamden kesiran tayyiben mubareken fihi. (Allah büyüktür, çok temiz ve mübarek hamdler Allah'adır!)'' dedi. Resulullah (sav) namazı bitirince: ''Şu kelimeleri hanginiz söyledi?'' diye sordu. Cemaat bir müddet sessiz kaldı, Resulullah (sav): ''(Kim söylediyse çekinmesin, benim desin), Zira fena bir şey söylemiş değil'' dedi. Bunun üzerine adam: ''Ben, ey Allah'ın Resulü!'' dedi. Resulullah (sav) da: ''Ben on iki melek gördüm. Her biri, bu kelimeleri (Allah'ın huzuruna) kendisi yükseltmek için koşuşmuşlardı

Müslim, Mesacid 149, (600); Ebu Davud, Salat 121, (763); Nesai, İftitah 19, (2,132, 133)

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...