Roger Wolcott Sperry

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Roger Wolcott Sperry
  Nobel ödüllü Amerikalı nöropsikolog
  Doğumu :20 Ağustos 1913 Hartford - Connecticut[​IMG] ABD
  Ölümü:17 Nisan 1994 - Pasadena[​IMG] Kaliforniya[​IMG] ABD


  Roger Wolcott Sperry (20 Ağustos[​IMG] 1913 - 17 Nisan[​IMG] 1994)[​IMG] bölünmüş beyin (ing. split-brain) çalışmalarıyla ünlü bir nöropsikologtur. Bu çalışmalar sayesinde David Hunter Hubel ve Torsten Nils Wiesel ile birlikte 1981 Nobel Tıp Ödülü'nü kazanmıştır.  Hayatı


  Sperry[​IMG] Hartford - Connecticut'ta Francis Bushnell ve Florence Kraemer Sperry'nin oğlu olarak dünyaya geldi. Sadece bir erkek kardeşi (Russell Loomis) vardı. Babaları[​IMG] Sperry 11 yaşındayken öldü. Sperry lisans eğitimini Oberlin College'da İngilizce üzerine (1935)[​IMG] master eğitimini de aynı okulda psikoloji (1937) üzerine yaptı. Doktorasını ise Chicago Üniversitesi'nden 1941'de aldı. Daha sonra Sperry[​IMG] doktora sonrası (post doktora) çalışmalarına Karl Lashley ile birlikte Harvard Üniversitesi'nde devam etti.

  1949 yılında[​IMG] Norma Gay Deupree ile evlendi. Bir oğulları (Glenn Michael) ve bir kızları (Janet Hope) oldu.

  Çalışmaları

  Sperry'nin 10 yıldan fazla vaktini alan ilk önemli bilimsel çalışması[​IMG] Chicago Üniversitesi'nde kendi hocası Paul Weiss tarafından geliştirilen ve yaygın şekilde kabul gören bir teoriyi çürütmek oldu. Bu teoriye göre[​IMG] duyu organları ve kaslar arasındaki bağlantıyı sağlayan sinir ağı[​IMG] başta birbirlerine rastgele bağlı sinir liflerinden oluşan[​IMG] değişime uğramamış ve özelleşmemiş bir ağ iken[​IMG] daha sonra deneyimlerin ve öğrenmenin etkisiyle yüksek derecede eşgüdümlü ve amaca özel hizmet eden bir sisteme dönüşüyordu. Uyarlanabilirlik (ing. plasticity) ve işlevlerin birbiri yerine kullanılabilirliği[​IMG] bu teorinin anahtar fikirleriydi. Weiss bu teoriyi[​IMG] son derece dikkatle yürüttüğü deneysel çalışmaların üzerine oluşturmuş[​IMG] fakat elindeki verileri yanlış yorumlamıştı.

  Daha sonraları ünlü olacak bir dizi deneyle Sperry[​IMG] gerçekte olan bitenin Weiss'in teorisinde hayal edilenin tam tersi olduğunu gösterdi. Beyindeki devreler[​IMG] birbiri yerine kullanılabilir benzer bölümlerden oluşmak yerine[​IMG] kimyasal yapısı ve işlevi embriyonun gelişimi sırasında belirlenmiş (etiketlenmiş) sinir hücrelerinden oluşan[​IMG] sınırları kesin olarak çizilmiş bir yapıya sahiptir. Bu etiketleme bir kere yapıldıktan sonra o hücrenin işlevi bellidir ve daha sonra değiştirilemez.

  Nobel ödülü almasını sağlayan çalışmasında ise Sperry[​IMG] epilepsi hastalarını tedavi etmek amacıyla[​IMG] beyinin sağ ve sol yarımküreleri arasındaki iletişimi sağlayan yapı olan corpus callosumu kesti. Sperry ve çalışma arkadaşları daha sonra bu hastalardan[​IMG] beynin sadece belli bir yarımküresi tarafından yapıldığı bilinen işleri yapmalarını istediler. Sonuçta[​IMG] corpus callosumu kesilmiş bu hastaların beyinlerinin sağ ve sol yarımkürelerinin birbirinden bağımsız olarak bilinç sahibi olduğunu gördüler. Bu araştırma[​IMG] beyin işlevlerinin yanallaştırılması (ing. later alization of brain function) anlayışının gelişmesini sağladı.
   
 2. Yasenya

  Yasenya Yeni Üye

  Paylaşım için teşekkürler.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş