Duyuruyu Kapat
Soru Sorun Tartışalım ! Hangi konuda olursa olsun burayı tıklayarak bir tartışma başlatabilirsiniz.
Duyuruyu Kapat
YAZARIMIZ OLUN ! Belirlediğiniz bir forum üzerinde yazarımız olmak için bizimle iletişime geçeblirsiniz.

Rezene çayı nasıl yapılır

Konu, 'Şifalı Bitkiler' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Rezene Çayı diyip geçmemek gerekir. Şifali bitkilerin baş aktörlerinden biri olan rezene bebeklerimizde gaz sancısını almak üzere kullandığımız rezene bitkisinin görevleri kullanıldığı yerleri anlatan bir makale ile sizlere bilgi verecegim.

  [​IMG]
  Genellikle Akdeniz ikliminde, kayalık ve kurak yerlerde yetişen, sarı renkte çiçekler açan, kokulu ve otsu bir bitki olan Rezenenin tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene az miktarlarda rahatlatıcı etki gösterirken miktar arttıkça uyku verir.

  Rezenenin ve Rezene Çayının Faydaları: Rezene iştah açıcıdır. Vücudu rahatlatır. Mide ve bağırsak şikâyetlerini ve gazlarını azaltır. Bu etkisi ile özellikle, gaz sancısı çeken ve ishal olan bebeklere çay olarak içirilirse hem kaybedilen sıvıyı geri kazanmaya yardımcı olur hem de sancıları azaltır. İdrar söktürücü özelliğiyle, idrar zorluğunu giderir. Balgam söktürücüdür. Gözlere iyi gelir. Yatıştırıcı etkisi ile ağrıları dindirir. Anne sütünü arttırıcı özelliği ile emziren annelere faydalıdır. Kansızlığı giderir. Kalp hastalıkları, romatizma ve boğmacada faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Adet düzensizliğini ve zorluğunu giderir.  Nasıl kullanılır ?
  Tohumu: Soslar, balık yemekleri ve ekmek yapımında kullanılabilir. Ayrıca yeni sürgünleri kışın salatalara eklenir. Tohumu çiğnenirse nefesi ferahlatır ve soluğun kokusunu temizler.

  Yaprağı: Salata ve sebze yemeklerinin üzerine doğranır. Çorba ve yağlı balık yemeklerine katılır. Yaprakları kaynatılarak çay olarak içilir

  Gövdesi: Körpe gövdesinden salata yapılır

  Soğanı: Çiğ olarak dilimlenip sandviç veya salatalara eklenir. Ayrıca kök sebzesi olarak pişirilebilir.

  Güzellik için: Tohum ve yaprağı kaynatılıp buharı yüze uygulanırsa gözeneklerin açılmasını sağlar ve cildi derinlemesine temizler  Meyvesi, tohumları ve kökü kullanılır. Rezeneden baharat elde edilir. Ayrıca, rezene çayı hazırlanır. Rezene çayı hazırlamak için 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı rezene atılıp 10 - 15 dakika kadar demlenir. Rezene çayı öksürük ve akciğer hastalıkları ile damar sertliği ve hazımsızlığa karşı etkilidir. Bebek mamalarına katılırsa bebeklerde gaz şikâyetini azaltır. Rezene çayının bir diğer faydası da arpacık gibi gözkapağı iltihaplarında pansuman olarak kullanılması ile iyileşmeye yardımcı olmasıdır.

  Rezenenin yaprakları ve tohumunun kaynatılmasıyla elde edilen buhar, cildi temizler ve yüzdeki gözenekleri açar.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. DILEKKA

  DILEKKA Yeni Üye

  Rezene çayı kücük büyük tüm insanlar için faydalı özellikle bebeklere rezene çayı nasıl hazırlanır hususunda deneyim sahibi olarak bebeginizi rahatlatabilirsiniz.
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Rezeneyi kızım doğduğunda gaz giderici olarak kullanmıştım.
   
 4. ozlmsel

  ozlmsel Yeni Üye

  Bebekler için rezene çayını nasıl yaparım diyordum buldum sağolun
   
 5. Nursena

  Nursena Admin

  Rezene Bitkisi: Daha çok Akdeniz ikliminde, kayalık ve kurak yerlerde yetişen, sarı renkte çiçekler açan, kokulu ve otsu bir bitki olan Rezenenin tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene az miktarlarda rahatlatıcı etki gösterirken miktar arttıkça uyku verir..

  Rezenenin ve Rezene Çayının Faydaları: Rezene iştah açıcıdır. Vücudu rahatlatır. Mide ve bağırsak şikâyetlerini ve gazlarını azaltır. Bu etkisi ile özellikle, gaz sancısı çeken ve ishal olan bebeklere çay olarak içirilirse hem kaybedilen sıvıyı geri kazanmaya yardımcı olur hem de sancıları azaltır. İdrar söktürücü özelliğiyle, idrar zorluğunu giderir. Balgam söktürücüdür. Gözlere iyi gelir. Yatıştırıcı etkisi ile ağrıları dindirir. Anne sütünü arttırıcı özelliği ile emziren annelere faydalıdır. Kansızlığı giderir. Kalp hastalıkları, romatizma ve boğmacada faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Adet düzensizliğini ve zorluğunu giderir..

  Rezene Nasıl Kullanılır? Meyvesi, tohumları ve kökü kullanılır. Rezeneden baharat elde edilir. Ayrıca, rezene çayı hazırlanır. Rezene çayı hazırlamak için 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı rezene atılıp 10–15 dakika kadar demlenir. Rezene çayı öksürük ve akciğer hastalıkları ile damar sertliği ve hazımsızlığa karşı etkilidir. Bebek mamalarına katılırsa bebeklerde gaz şikâyetini azaltır. Rezene çayının bir diğer faydası da arpacık gibi gözkapağı iltihaplarında pansuman olarak kullanılması ile iyileşmeye yardımcı olmasıdır..

  Rezenenin yaprakları ve tohumunun kaynatılmasıyla elde edilen buhar, cildi temizler ve yüzdeki gözenekleri açar.
   
 6. esma

  esma Yeni Üye

 7. sweety

  sweety Yeni Üye

  Rezene öellikle bebeklerin gazını almakta çok faydalı
   
 8. sailormoon

  sailormoon Yeni Üye

  Evet rezenin bebeklerin gazlarını kolaylaştırma özelligi var.
   
 9. Murat

  Murat Yönetici

  Rezene çayı hangi ilaç sektörlerinde kullanılıyor.
   
 10. Abdullah

  Abdullah Yeni Üye

  rezene küçük bebeklerin gaz problemine yardımcıdır...
   
 11. Karakiz

  Karakiz Yeni Üye

  Rezene bebekler için işe yararda bebekler için rezene çayı nasıl hazırlanır? belirli bir oranı yokmu?
   
 12. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Gaz problemİne bİre bİrdİr. Rezene Çayi gaz problemİ Çekenler kullanmali.
   
 13. Misafir

  Misafir Misafir

  Ana başlık "Rezene çayı nasıl yapılır" ama bir kelime bile nasıl çay yapılır yazılmamış nedendir,?
   
 14. Misafir

  Misafir Misafir

  bebeğe ne kadar verilmeli
   
 15. Muhibbi

  Muhibbi Yeni Üye

  ispanyolca, el hinojo.
   
 16. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  Genellikle Akdeniz ikliminde, kayalık ve kurak yerlerde yetişen, sarı renkte çiçekler açan, kokulu ve otsu bir bitki olan Rezenenin tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene az miktarlarda rahatlatıcı etki gösterirken miktar arttıkça uyku verir.
   
 17. Şuşu

  Şuşu Yeni Üye

  kızımın gaz sancısını rezene çayıyla gideriyorum
   
 18. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  Rezenenin yaprakları ve tohumunun kaynatılmasıyla elde edilen buhar, cildi temizler ve yüzdeki gözenekleri açar.
   
 19.  
 20.  
Yüklüyor...

Blog' dan Haberler

 • Anladım ki… Yazar Canan ERTAN. Anladımki her akşamın bir sabahı var.Her karanlığın bir aydınlığı var. Anladım ki ağızdan çıkan her kötü söz bir ok gibibir.Fırlar saplanır kalbin derinliklerine Anladım ki seni seviyorum derken...
 • NBA’ in En Zengin 10 Oyuncusu Yazar Goksel. NBA Dünya’ da milyonlarca izleyeni olan ABD Basketbol ligi. Milyonlarca dolar kazandıklarını duyduk senelerce. Küçüklüğümüzden beri bir çok ünlü isim duyduk NBA’ de. Michael Jordan, shakıl oneil,...
 • Glütensiz beslenme ne kadar faydalı ? Yazar Goksel. Beslenme trendleri ve diyet önerilerinin en hızlı yayılanı Glütensiz beslenme oldu. O kadar güvenilirliğini oturtmuşki çölyak hastalığı olmamasına rağmen milyonlarca insan ve bir çok ünlü isim...
 • Hoş geldin Pazartesi. Mümin Pazartesi gününü güzel karşılar. Yazar Canan ERTAN. MÜMİN İslamiyet’in güzelliklerinin en önemlisi iyi bir kul olmaktır.Kul, Allah’ a hizmet için yaratılmıştır.Bu dünyaya geliş nedenlerimizden biri de Allah’a iyi bir kul, ana babaya da iyi bir...
 • Ganja Yoga Nedir ? Yazar Goksel. Yoga sıkça duyduğum rahatlama için yapılan bir etkinlikti. Fakat sonradan yoga sınıflarının ve birbirinden farklı yöntemler kullanılarak yapılan yoga türleri olduğunu öğrendim ve en ilginçlerinden...