Duyuruyu Kapat
Soru Sorun Tartışalım ! Hangi konuda olursa olsun burayı tıklayarak bir tartışma başlatabilirsiniz.
Duyuruyu Kapat
YAZARIMIZ OLUN ! Belirlediğiniz bir forum üzerinde yazarımız olmak için bizimle iletişime geçeblirsiniz.

Reçellerin faydaları nelerdir ?

Konu, 'O | Ö | P | R' kısmında Nursena tarafından paylaşıldı.

 1. Nursena

  Nursena Admin

  Soframızın değişilmez tatlarından olan reçellerin birbirinden farklı bir çok yararı faydası var. Reçellerin bilinmeyen faydalarını sizler için derledik.

  Çilek reçelinin faydaları
  [/B]Vücuda kuvvet verir. Kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler.? Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı kuruyucudur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına çok faydalıdır.

  Kayısı reçelinin faydaları
  Besleyici ve iştah açıcıdır. Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştınlmasına yardımcı olur. *Başta akciğer ve cilt kanseri olmak üzere kansere karşı komyucudur. Vücuda kuvvet verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara faydalıdır. Raşitizm gibi gelişme bozukluklarını önler. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Sinirleri sakinleştirir ve uyku verir. *Migrene karşı da iyi gelir. Aynca cildi besler, nemlendirir ve yumuşatır..

  Ceviz reçelinin yararları
  Cevizin, özellikle yeşil cevizle yapılan reçelin faydaları saymakla bitmiyor. B1 ,B2 C,E vitamin zenginliği ile bilinen ve düzenli tüketildiğinde çocukların ve yetişkinlerin sağlıklı beslenmesine yardımcı olabilmesi için sabah, öğlen ve akşam tüketilmesi yeterli. Aynca menopoz döneminde bayanlarda oluşan kemik erimesini önlemek açısından oldukça yararlı olduğu görülmüş



  Ayva reçelinin faydaları
  Göğüs hastalıklarında çok faydalıdır. Tüberküloz olanlara ayva tavsiye edilir.


  [​IMG]
  Ananas reçelinin faydaları
  Vücuttaki yağı azaltarak kanser riskini azaltır. Lifli bir besin olduğu için kroner kalp hastalıkları riskini azaltır. *Doymuş yağ oranım ve kolestrolü düşürdüğü için yine kroner kalp hastalığı riskini azaltır.


  [​IMG]
  Elma reçelinin faydaları
  Böbreklerin temizlenmesine yarar, baş ağn- sına iyi gelir, kolesterolü düşürür, yüksek tansiyonu düşürür, kan şekerini kontrol altında tutar, romatizma ve gut hastalığına iyi gelir, uykusuzluğa iyi gelir, bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar.


  [​IMG]
  İncir reçelinin faydaları
  İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirimi hızlandırır ve kolaylaştınr. Bağırsakları yumuşatır. Kabızlığı giderir. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Halsizliğe ve unutkanlığa iyi gelir. Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Nezle ve bronşite faydalıdır.


  [​IMG]
  Kestane reçelinin faydaları
  Vücuda kuwet ve enerji verir. Cinsel gücü arttırır. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Hastaların iyileşmelerini hızlandınr. Kandaki kolesterol oranını düşürür. Kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır. Varis ve basur şikâyetlerini azaltır. Karaciğere ve mideye de faydalıdır. İshali keser.

  [​IMG]
  Vişne reçelinin faydaları
  Mide ve karaciğerin düzenli şekilde çalışmasına yardım eder. Vücutta biriken fazla suyun dışarı atılmasını sağlaması vişne yararlan arasındadır. Sindirim sistemi sağlığı için yararlıdır.


  [​IMG]
  Armut reçeli
  Sindirim sistemini güçlendirir, hazmı kolaylaştırır. Böbreklerin düzenli çalışmasına, böbrek taşlannın ve kumunun dökülmesine yardım eder. İdrar söktürücüdür. Kanı temizler. Kansızlığa iyi gelir.


  [​IMG]
  Gül reçelinin faydaları
  İshali keser. Bademcik ve boğaz iltihaplarını giderir. Mikrop öldürücüdür.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Misafir

  Misafir Misafir

  vişne reçeline bayılırım, Ninem yapardı mis gibi kokardı.
   
 3. PlulseJuisego

  PlulseJuisego Misafir

  Sağlıklı reçel insana vitamin sağlar
   
 4. Kurban

  Kurban Yeni Üye

  Reçeller genelde kışın kahvaltı sofralarımıza renk ve tat katar
   
 5. bunlarburada

  bunlarburada Misafir

  Gül reçeli anne sütünü de artırıcı özelliğe sahiptir.
   
 6. Nursultan

  Nursultan Yeni Üye

  reçelin faydası olduğunu düşünmüyorum sadece kahvaltılarımız da bir çeşit
   
 7. cenkdeniz

  cenkdeniz Misafir

  Bunu hangi bilimsel araştırmaya (!) dayanarak söylüyorsunuz merak ettim.
   

Blog' dan Haberler

 • Ganja Yoga Nedir ? Yazar Goksel. Yoga sıkça duyduğum rahatlama için yapılan bir etkinlikti. Fakat sonradan yoga sınıflarının ve birbirinden farklı yöntemler kullanılarak yapılan yoga türleri olduğunu öğrendim ve en ilginçlerinden...
 • 2016 Yılbaşı Mücevher Önerileri Yazar Goksel. 2016 Senesine girerken sevgilinizi yada eşinizi değerli bir mücevlerle mutlu etmeyi düşünenlerdenseniz sizler için çok güzel modeller seçtik. Aklınızda nasıl bir mücevher almayı planlamadıysanız...
 • Evde Turşunuzu Kendiniz Yapabilirsiniz Yazar Goksel. Turşu doğal yöntemler ile hazırlandığında metamolizmamız için çok değerli bir besin haline geliyor. Doğal olarak yapıldığında turşu probiyotik olması sayesinde en önemli sindirim aşamasını...
 • Gretchen Röehrs İle Meyve Sebze Modası Yazar Goksel. Gretchen Röehrs isimli tasarımcıya aie ve meyve ile sebzelerden yapılmış moda tasarımları oldukça dikkat çekiyor. İntagramda paylaştığı fotoğraflarla yepyeni bir stil geliştirmiş olan Gretchen...
 • Havalı görünmek istiyorsan bunları giyeceksin Yazar Goksel. Giyim tarzı dış görünüşünüzün en önemli etkenidir. Ne kadar güzel olursanız olun yada ne kadar yakışıklı olursanız olun doğru kıyafetler üzerinizde değilse ortamda pekte parlamazsınız. Giydiğiniz...