Receb Ayında Tutulan Oruçların Mükafatı

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

1. ender

ender Yeni Üye

Receb ayı Allah’ın ayıdır. Bu aya oruçlu olarak girilmesi çok sevaptır. Recebin 1 günü oruç tutanlara 3 senelik,

Recebin 2 nci günü oruç tutanlara 2 senelik,

Recebin 3 ncü günü oruç tutanlara ise 1 senelik nafile oruç sevabı verilir. Bu Hadis-i şerif ile sabittir. Herkes bu gerçeği bilerek oruç tutmalıdır.

3 Günden sonra oruç tutulan her güne birer ay oruç sevabı verilir.
    recep-ayi.jpg
    Recep’in ilk günü oruç tutan kişinin günahları af edilir
    Recep’in ilk günü oruç tutan kişiye, bir aylık oruç sevabı yazılır.
    Recep’in başında, ortasında ve sonunda oruç tutan, tamamını oruçla geçirmiş gibidir.
    Recep ayında bir gün oruç tutan, kıyamet günü azaptan emin olur, sıratı tevhid ile geçer.
    Recep ayından bir gün oruç, 40 senelik oruca bedeldir.
    Recep ayında bir gün oruç tutan kişi için, gök kapıları istiğfar eder.
    Recep ayında bir gün oruç tutan, Allah’ın (cc) en büyük hoşnutluğuna erişir.
    Recep ayından bir geceyi ihya edip, gününü de oruçla geçiren, cennet nimetlerine nail olur.
    Ancak üç şey yapan müstesnadır:
    Bir şahıs öldüren, “Allah aşkına yardım edin” diye gece veya gündüzleyin Allah-ü Teala adıyla yardım isteyeni işitip de ona yardım etmeyen, (Müslüman) kardeşi kendisine birsıkıntısını şikayet ettiği halde (maddi gücü varken) ondan (sıkıntıyı) gidermeyen.”
    Recep ayından Perşembe,Cuma, Cumartesi üç gün oruç tutan kişi, 900 yıllık ibadet sevabına nail olur.
    Recep ayının 13, 14 ve 15. gününü oruçla geçiren kişi, büyük faziletlere erişir.
    Recep ayının yarısının orucu, 30 senelik oruca denktir.
    Recep ayının tamamını oruçla geçiren kişinin hesabı suhuletli olur.
    Recep ayının tamamını oruçla geçiren kişiye Cenab-ı Hak nida eder: Ey kulum! Dile benden ne dilersen….

2. Murat

Murat Yönetici

Allah'a yaklaşmak adına helal dairede yapılan her şey duadır. Allah kabul eylesin. Amin.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş