Proje Çalışmamız; "Küçük Ayşe ve Küçük Asker" adlı şarkı; "Tık tık tık!" adlı oyun

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Sanat:

Mukavva üzerine bir kız bir erkek iki çocuk yatırılarak kenarlarından vücut şekilleri çizilir. Çizilen şekle uygun olarak mukavva öğretmen tarafından kesilir. Kalıplara artık kıyafetler giydirilerek, artık materyallerle süsleyerek kız ve erkek görüntüsü verilir. Hazırlanan kız ve erkek maketleri ayakta duracak şekilde ayarlanır.

Oyun- Hareket- Müzik:

Kızlar ve erkekler karşılıklı oturtulur. "Küçük Ayşe ve Küçük Asker" adlı şarkı söylenir. Sonra öğretmen, "Küçük Ayşe" bölümünü kızların tarafına geçerek kızlarla söyler. "Küçük Asker" bölümünü de erkeklerin tarafına geçerek erkeklerle söyler.

Çocuklar halka olarak el ele tutuşurlar.

“Ah benim turnam, / Yeşilbaşlı turnam. / Otur dersem oturur, / Kalk dersem kalkar. / Eller şap şap şap,

Ayaklar rap rap rap. / Bir oyana bir buyana / Dans edelim kol kola.” sözleri ezgili olarak söylenerek öykünmesi yapılır.

Daha sonra "Tık tık tık!" adlı oyun oynanır.

Çocuklarla daire olunur. Bir çocuk ortaya geçer ve karşılıklı şu sözler söylenir:

Çocuk: Tık tık tık. (Kapı çalar gibi yapılır.) / Diğer çocuklar: Kim o? / Çocuk: Ben küçük kız/erkek.

Diğer çocuklar: Ne istiyorsun? / Çocuk: Oyun oynamak. / Diğer çocuklar: Kiminle?

Çocuk: ........ (Arkadaşlarından birinin adını söyler.)

Adı söylenen çocuk da ortaya geçer ve ortadaki ebeyle birlikte çift ayakla zıplar. Sonra diğer çocuk, ortaya geçer ve oyun devam eder.

Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları:

Kız ve erkek kıyafetleri ve oyuncakları karışık olarak masaya konulur. Müzik eşliğinde seçilen kız guruplar kız kıyafet ve oyuncaklarını, erkek guruplar ise erkek kıyafet ve oyuncaklarını ayırırlar.

Çocuklara neden bu kıyafet ve oyuncağı seçtikleri sorularak anlatmaları istenir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş