Prenses İsabella Fortuna Kimdir?

Konu, 'Dünya'dan Biyografiler' kısmında prenses tarafından paylaşıldı.

1. p

prenses Yeni Üye

İspanyol Prensesi İsabella gerçekte ne zaman yaşadı
    Kastilya prensesi isabella fortuna
    prenses isabella fortuna kimdir?
    Kastilya Prensesi İsabella gerçek hikayesi nedir

Prenses Isabella fortuna, kral Johann II nin kızı olarak 1451 yılında Kastilya da doğmuş. Dört yaşına geldiğinde babası ölmüş ve annesi Portekizli İsabella delirmişti.
    Üvey ağabeyi Henri IV onu daha sonra saraya aldı. Isabella burada yaşadıklarıyla yaşama hazırlandı. Henri nin ikna kabiliyeti yoktu. Kararsız fakat armoni bağımlısıydı Ğ soylu hizipçilerin topu gibi.
    İsabellanın Üvey abisi Henri, ilk evliliğinde on iki yıl boyunca çocuk sahibi olamayınca el impotente olarak alaya alınmıştı. Ve ikinci karısı nihayet bir kız çocuğu dünyaya getirince de çocuğun evlilik dışı olduğu iddia edilmiş ve onun yerine Isabella yı tahtın varisi olarak kabul edilmişti.

Çünkü on yedi yaşındaki bir kızın kontrol edilmesinin daha kolay olacağı düşünülmüştü.

Ama işler beklendiği gibi gelişmedi. İsabella tüm evlilik planlarını altüst ederek komşu AragÓn un taht varisini eş olarak seçti: Ferdinand. Ferdinand, aristokrasiyi atlatabilmek için Valladolid e eşek yetiştiricisi kılığında girmek zorunda kaldı.

Düğün burada küçük bir davetli topluluğu arasında 19 Ekim 1469 tarihinde gerçekleşti. Saray bu kadar başı buyruk davranışı hazmedemedi. Hatta Isabella, akraba olan Ferdinand la evlenebilmek için gerekli papa izni üzerinde bile oynamıştı.

Prenses isabella Engel tanımıyordu

Prenses isabella hiçbir engel tanımıyor, kocasını bile şoke ediyordu. Henri IV, 1474 yılında öldüğünde ve Isabella hemen ertesi gün kendisini Kastilya Krallığının kraliçesi ve sahibi olarak ilan ettiğinde henüz babasının sarayında donup kalmış ve kral olmak istediği için büyük bir öfkeyle apar topar Kastilya ya gitmişti. Ne var ki Isabella nın karşısında hiçbir şansı kalmamıştı. Krallık unvanını onunla paylaşmış olsa da Isabella, Kastilya nın tek hakimiydi.

Prenses İsabella nın otuz yıllık yönetimi boyunca tek amacı Henri IV ün dönemini sonsuza dek unutturmak idi. Kastilya o tarihlerde neredeyse köpeklere kalacaktı. Gençliğinde seyirci kalmak zorunda olduğu rezil gösteriler onu katı ve acımasız yapmıştı. Böyle bir şey asla yaşanmamalıydı.

Ve böylece hiçbir konuda özür tanımadı. Portekiz, miras kavgasında Prenses Isabella nın planlarına karışmamanın daha iyi olduğunu öğrendi. Kendisine itaat etmeyen soyluları güçsüz bıraktı.

2. R

Ruhsar Yeni Üye

Prenses İsabella görünüşe göre entrikalarıyla her istediğini yapma yolunda gitmiştir.

3. H

Hoca Yeni Üye

italyan napolili nişanlısı prens frederic'e giderken kanuni tarafından eric olmuştur. isim olarakta yıldırım aktuna'yı çağrıştırır kendisi

4. Murat

Murat Yönetici

Muhteşem Yüzyıl sayesinde Prenses isabellea fortunayıda tanıdık, kendisi her ne kadar yaş olarak farklı olsada..

5. u

uzmandr Yeni Üye

evet ben de muhteşem yüzyıldan önce prenses isabella yı merak edip araştırmamıştım.

6. N

Nida Yeni Üye

Prenses İsabella nın adını muhteşem yüzyıldan önce hiç duymamıştım

7. h

hürrem Misafir

prenses izabella yı sevdim ama hürremi sinir ediyo bni sevindiriyor çünkü hürrem rakipsiz olmadığinı anlamalı bu yüzden izabellayı seviyorum

8. F

Fıstık Yeni Üye

İsabella Kastilya prensesi cok merak ettiğim Muhteşem yüzyılda olduğu kadar güzelmi

9. E

Esram Yeni Üye

Tarihte bu denli bir iz bıraktığına göre güzel olsa gerek diye düşünüyorum

10. Z

Ziyaretci Misafir

prenses isabella doğum tarihine göre hürrem den 55 yaş büyük,nasıl oluyor da dizide prenses olarak esir düşüyor bu yaşta anlamadım.hürrem 20 yaşında olsa bu hatun 75 yaşında olmalıydı o zaman...

11. i

ihürrem Misafir

belki gerçek isabella çok muhteşem biriydi ama dizideki isabella iğrenç biri titrek sesiyle berbat biri diziye renk katmak bi yana onun yüzünden başka diziye geçmek zorunda kaldık umarım yakında çıkarda yeniden diziyi izleyebiliriz

12. Z

Ziyaretci Misafir

evet bencede izabella beceriksiz. onun yuzünden Diziden soğuyanlardan biride benim umarım erkenden gider nasıl bi ses tonu ve oyunculuğu var o diziye hiç yakışmıyo..............

13. F

Fıstık Yeni Üye

Yaş farkı oldukça fazlaymış o zaman dizinin bu bölümü tamamen kurgudan ibaret

14. Murat

Murat Yönetici

o artık senaristlerin becerisi...

15. a

açelya Yeni Üye

Tarihe göre İsabellanın Hürremden yaşça yeterince büyük olduğunu duymuştum ama ne yapsınlar yapmışlar olmuş gayette başarılı

16. Z

Ziyaretci Misafir

isabellanın kim olduğunu öğrendik. demekki gerçek isabella hiç süleymana aşık olmamış. haremde kalmak için o kadar entrika çevirmemiş. hürremle güç savaşına girmemiş. ilk av köşkündeki misafir olmaktan öteye gidememiş. ama diziye hareket lazımdı. hürremle mahidevranın kıskançlıkları diziden soğutmamya başlamıştı

17. Z

Ziyaretci Misafir

bende muhteşem yüzyıl sayesinde tanıdım isabellayı osmanlıyı hiç merak edip araştırmamıştım ama muhteşem yüzyıl sayesinde osmanlıya bayağı bir ilgim oldu ama söylenenlere göre film o kadar gerçek değilmiş kıyafetleri mesela onlardan sonrakilerin kıyafetlerini giymişler ve ağaların kıyafetleri kırmızı değil deniz mavisiymiş ve hürrem kanuninin arkasından çok fazla koşmuyormuş yani biraz bazı şeyler yalan..

18. Z

Ziyaretci Misafir

Muhteşem yüzyılın saçmalıklarından birtanesi daha işte isabella'yı kanuni ye prenses olarak gösteriliyor.. Bu tür saçma sapan diziler oldukça gençlerin osmanlıya "atalarına" ne saygısı ne sevgisi kalır. bol bol söverler cahillikden geri durmak lazım.

19. y

yeşil Yeni Üye

Prenses İsabella gerçekten Muhteşem Yüzyıldaki kadar güzelmiydi

20. a

aysima Yeni Üye

İsabella Fortuna tarihsel bilgilere göre Fatih Sultan Mehmetten yaşça çok büyük biri

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş