Peygamberimiz Hz. Muhammed'in Güvenilirliği

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Kutlu elçi, en sevilen insan Peygamberimiz Hz. Muhammed Sav. her açıdan mükemmel bir insan ve örnekti, onun güvenirliği Peygamberlik verilmeden öncede bilinirdi, Hz. Muhammed Emin lakabı ile hakimlik edileceği zaman hep tercih edilirdi.

Peygamberimizin amcalarından biri olan Hz. Abbas'ın aktardığına göre; Bir vakit Ebu Süfyan ile birlikte Yemen'e ticarete gitmişler. Ebu Süfyan'ın oğlu Hanzala'dan gelen bir mektupta Peygamberimizin Mekke Vadisinde ayakta durarak "Ben Resulüllah'ım! sizi bir olan Allah'a davet ediyorum!" dediğini bildiriliyordu.
    Bu haber, oradaki toplantılarda kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Bunu işiten Yahudi alimlerden birisi yanlarına gelerek;
    "Ben Resulullahım! sizi bir olan Allah'a davet ediyorum! diyen zatın aranızdaki amcasına beni götürün." dedi.
    Hz. Abbas:
    "Onun amcası benim!" cevabını verdi.
    Yahudi alimi:
    "Sana soruyorum; Allah aşkına doğru söyle bana! Kardeşinin oğlundaki bu hal çocukluk heveslenmesi midir?" dedi.
    Hz. Abbas:
    "Yok vallahi! Onda ne yalancılık vardır, ne de hainlik! Kureyş arasında onun El Emin'den başka pek adı anılmaz" dedi.
    Müşriklerin ileri gelenlerinden Ahnes Bin Şerik, Bedir yolunda kimsenin olmadığı bir sırada Ebu Cehil'e yaklaştı:
    "Ey Ebu Cehil, burada senden ve benden başka konuşmalarımızı işitecek kimse yok. Muhammed doğru sözlü müdür; yoksa yalancı mıdır?" diye sordu.
    Ebu Cehil yemin ederek, "Vallahi Muhammed muhakkak doğru sözlüdür. O hiç bir zaman yalan söylememiştir" demekten kendisini alamamıştır.

Bir gün Ebu Cehil, Peygamberimize, "Ya Muhammed, biz seni yalanlamıyoruz, fakat senin getirdiklerini yalanlıyoruz" demiştir.

1 kişi bunu beğendi.
  2. p

pelindilmen Yeni Üye

O ki her şeyi ile emin o ki peygamberimiz canımız.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş