Pamuk Nerede Yetişir?

Konu, 'Yararlı Bilgiler' kısmında elifim tarafından paylaşıldı.

1. elifim

elifim New Member

Pamuk Hangi Bölgede Nerede Yetişir - Pamuk Hangi Şehirde Nerede Yetiştirilir, Örnek pamuk resimleri arıyorum.

2. Murat

Murat Yönetici

PAMUK

Pamuklar genellikle alüvyal özellikli toprakları severler. Yetişmek için yüksek sıcaklığa gerek duymaktadırlar. Yetişme zamanında bolca su gerekmektedir. Hasat zamanındada kuraklık olması gerekmektedir.
    Türkiyede üretimi 1. Güneydoğu anadolu bölgesidir. En fazla Şanlıurfa ve çevresinde yetişmektedir. Gap projesiyle beraber tarımı hızla geliştirilmiştir.
    2. sırada Ege bölgesi bulunmaktadır. Ege bölgesinin kıyılarındaki çöküntü ovalarda yetiştirilmektedir.

3. sırada Akdeniz bölgesi vardır. Öncelikle adana, Adanadan sonra hatay, içel ve Antakya çevrelerinde pamuk üretimi yaygındır.

Marmara bölgesinde balıkesir, bursa ve çanakkalenin çevresindede üretim yapılmaktadır.

Doğu Anadolu bölgesinde dağlık bölgelerde yapılmaktadır. Doğu anadoluda elazığ ve ığdırın çevrelerinde yapılmaktadır.

Pamuk sadece sıcak bölgelerde yetişir. Hindistan’da, bazı Afrika ve Güney Amerika ülkelerinde pamuk ekimi yapılır. Ülkemizde de yetiştirilir. Bu bitki olgunlaştığında, aldığı şekle " pamuk çiçeği " adı verilir. Taç yapraklar yerine, tohumlarını koruyan küçük pamuk toplardır . Bu ürünler toplandıktan sonra, ya temizlik alanında kullanılan bir madde, yada kumaş haline getirilir

3. Misafir

Misafir Misafir

:mad::mad::mad::mad::blalalalala çok basit bunlar sayenizde "100 aldım yaağğğ

4. Misafir

Misafir Misafir

Sağolun. Sayenizde ödevimden 100 aldım

5. Misafir

Misafir Misafir

süper ya sayenizde 100 aldım tesekkür edrim:D b

6. Misafir

Misafir Misafir

hayır yanlış bir kere en çok akdenizde yetişir

7. Misafir

Misafir Misafir

Adana'da yetişir bitlis

8. Misafirim uleyn

Misafirim uleyn Misafir

Abicim yok böle bişe ya her yer aynı şeyi almış yazmış bu ne böle her yerde aynı aynı aynı belki yanlıştır

9. Misafir

Misafir Misafir

Bence hiç güzel diyil.Bunu en başa koyalım.:p
    düzeltirseniz o zaman bakıcam.:)

10. Misafir

Misafir Misafir

yaa her yerde aynı yazı varrr yorumlara göre en çok akdenizde yetişirmiş:eek: kafamkarıştı

11. Şaban

Şaban Active Member

12. Misafir

Misafir Misafir

:confused::confused::(:(:):):eek:

13. Misafir

Misafir Misafir

14. Misafir

Misafir Misafir

Çukurova da yetişir.

15. Misafir

Misafir Misafir

Türkiye'de hangi bölgede pamuk üretimi yapılıyor.

16. misafir41

misafir41 Misafir

siz yanlış biliyonuz abisi

Sayfayı Paylaş

Misafirler bu sayfaya şu kelimeleri arayarak geldiler:

1. pamuk nerede yetişir

,
  2. pamuk nerenin meşhur