Oyuncu Olmak İçin Neler Yapmalıyım?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Abdullah tarafından paylaşıldı.

1. A

Abdullah Yeni Üye

Oyunculuk mesleği neleri gerektirir,oyunculuk eğitimi,
    oyunculuk mesleği hakkında bilgi verir misiniz

2. Murat

Murat Yönetici

Televizyon dizilerinde oynamak isteyen oyuncular nasıl iş bulabilir?
    Televizyonlar genelde eğlence sektörü olarak değerlendirilmektedir ve oyunculuk tamamen kişi yeteneği ile olan birşeydir. Çünkü yeteneği olmayan birisi kesinlike oyunculuk yapamazdır. Tabi her isteyen oyuncu olamaz. Ülkemizde çok fazla oyuncu bulunmaktadır ve oyuncuları karşılacak kadar dizi bulunmamaktadır. Film ve dizi yapımcıları oyuncuları genelde inceler ve o role hangi oyuncunun daha çok yakışacağını belirleyerek seçebilir. Yani burada her oyuncu her rolü oynayamaz. Mesela yabancı filmlere bakacak olursak bilim kurgu filmlerinde oyuncunun duruşu bile gizemli olan kişiler seçilir veya bir suç filminde oyuncunun bir suçluymuş, kaba bir insanmış gibi yüz ifadesini andırması gerekmektedir. Bu yüzden her oyuncu her rolü oynayamaz ve oyunculuk tamamen yetenek işidir.
    Oyuncu olmak isteyenler nerelerde iş bulabilir?
    Oyuncu olmak isteyen kişilerin yapımcıların bilgilerini yani en azından adreslerini veya telefon numaralarını bilmeleri gerekmektedir. Çünkü iş bulmak isteyen kişiler bu yapımcılara giderek kendilerini gösterip, bir cv bırakmaları gerekmektedir ve ileride bir rol çıktığı zaman size geri dönüş yaparlar. Normal okullardan mezun olmuş yani oyunculuk ile ilgili okullardan mezun olmuş kişiler bu yapımcılara daha kolay erişebilir ve iş bulmaları daha kolay olabilir.
    Reklam filmlerinde oynamak isteyen oyuncular ne yapabilir?
    Reklam filmlerinde oynayan kişiler genellikle bilgi bankası ile seçilmektedir. Reklam filminde oynamak isteyen kişilerin oyunculuk ile ilgili herhangi bir okulu bitirip bitirmediğine pek bakılmamaktadır. Reklam filmleriden oynayacak oyuncunun diksiyonu ve yeteneği önemlidir. Reklam filmlerinde oynayabilmek için reklam ajanslarına başvuru yapılır ve bu başvurular bilgi bankasında bulunur. Daha sonra reklam çekileceği zaman sizi çağırırlar ve yeteneğinize bakarak ya reklamda oynarsınız yada oynamazsınız.
    Oyunculuk mesleğini seçmek isteyenler mutlaka oyunculuk eğitimi almalı mı?
    Oyunculuk mesleğini yapabilmek için bir eğitim gerekmektedir. Tabi eğer başarılı bir oyuncu olmak istiyorsanız. Oyunculuk mesleğine sahip olabilmek için bir okula gitmeseniz dahi oyunculuğu iyice benimsemiş olmanız gerekmektedir. Mesela oyunculuk ile ilgili gerekli bilgileri alabilir, tiyatro gibi aktivitelere katılarak kendinizi geliştirebilir ve oyunculuk hakkında yeteneğinizi ortaya çıkartabilirsiniz. Tabi normal oyunculuk eğitimi veren okullardan mezun olup iş bulmanız daha kolaydır.

Sinema filmlerinde oynamak isteyen oyuncular ne yapabilir?
    Ülkemizde yılda 10-15 civarında film çekilmektedir ve bu yüzden dolayı bir filmde oynamak oldukça zordur. Eğer siz sinema filmlerinde oynamak istiyorsanız sinema filmini çekecek kuruluşlara, firmalara ulaştıktan sonra filmde oynamak istediğinizi belirterek bir şans elde etmiş olabilirsiniz. Eğer oyuncu eksiği var ise seçilmeniz daha fazladır. Fakat bu yol ilede çok zor filmlerde rol alırsınız. Bunun için kendinizi geliştirip başarılı bir oyuncu olmanızda fayda var.

1 kişi bunu beğendi.
  3. a

avrupali Yeni Üye

Oyunculuk kariyerini denesem mi acaba :p Umarim ulkemiz kaliteli oyuncular yetistirir.

4. i

irem Yeni Üye

Oyuncu olmak için oyunlu olmak gerek :)

5. M

Misafir Misafir

arkadaşlar derslerim kötü ama oyunculuk yeteneyim var ben oyucu olmak istiom tiyatro kursun fln işimi görür mü sizce yada baska neler yapmalıyım

6. i

irem Yeni Üye

yeteneğiniz varsa kursları bir deneyin birileri sizi mutlaka keşfeder:)

7. Z

Ziyaretci Misafir

bence derslerin kötü diye oyuncu olmak istiyorsan yanlış düşünüyorsun gerçekten istiyosanız olun 40 yıl sonra keşke başka bişey olsaymışım diye düşünmeyecekseniz oyunculukta yetenek çok önemli ama bu işin eğitimini almakta önemli bu işin çok basit olmadığını sabır ve emek gerektiren bişey olduğunu bilmek önemli oyunculuğu gözümüzde küçültmeyelim o meslek olmazsa oyuncu olurum ne var diye görmeyelim

8. p

pepe Yeni Üye

Oyuncu olmak için yetenek gerekiyor

9. M

Misafir Misafir

Oyuncu olacamda bunlar yeterli olurmu

10. M

Misafir Misafir

;)bnde olmak istiom ama bnde yetenek bile yok:confused::mad:

11. M

Misafir Misafir

12 yaşın dayım yeteneklerimi oyunculukla birleştiriyarum ve oyunculuk benim kaderim diyiyorum:)

12. Z

Ziyaretci Misafir

yaaaaaaaaaaaaa ben hazal kayayı çok beğeniyorum onun sayesinde oyuncu olmak istiyorummmmmmmmmmmm 12 yaşındym biri bize yrdm etsn hazal abla duy sesimi seni seviyorummmmmm

13. E

Elma Yeni Üye

Oyuncu olmak için yeteneğin var mı önce ondan emin ol :)

14. M

Misafir Misafir

ben oyuncu olmak istiyorum ve yeteneyim varr bunu herkes soyluyo. su anda muzik kolejinde okuyorum ailem istiyor diye ama oyuncu olmak istiyorum .. ailemi ikna edebilirsem tabii ;//

15. M

Misafir Misafir

bnde oyuncu olmak istiyorum ve yeteneğimin olduğuna inanıyorum eğer bnm gibi oyuncu olmak isteyen varsa bi kursa başvursunlar şahsen bn tiyatro kursuna gidicem. :D

16. M

Misafir Misafir

ben de oyuncu olacağım.. da şey acaba ne tür liselere gitmem gerekiyor..? ve ayrıca oyunculuk mesleginin zor yanları nelerdir??

17. M

Misafir Misafir

oyuncu olmak istiyenlere sesleniyorum hele okula gidenler 6 da gelin derlerse hiç bişey diyemeyip gitmelisiniz sizin düşündüğnüz gibi hemen 1 kere çekip yyapılmıyor aynı sahneyi gerektiğindi 20-30 kere oynuyorsunuz ne kaar yorgun olsanızd onlar dinlemio mesela bazen saatsabah 6 da gidioruz ertesi sabah 4 te geliyoruz ölede oluyo bence bi daha düşşünün bu iş sabır ve arkan olması lazım :D

18. Şaban

Şaban Yeni Üye

Oyuncu olmak için kendini televizyon programında gostermelısın

19. M

Misafir Misafir

ben dizilerde oyuncu olmak istiyorum lisede hangi bölümü okumam gerek

20. g

gokcelldeviva Misafir

Çok güzel deli rolü yapabiliyorum, Sizce bu yetenek oyuncu olmam için yeterlimidir.? Gokcell de viva

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş