Otizmli Çocuklarda Eğitimde Kullanılabilecek Yöntemler Nelerdir?

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında hayal perisi tarafından paylaşıldı.

1. h

hayal perisi Yeni Üye

Otizmli çocuklarda tanının 3 yaşına kadar konması büyük önem taşımaktadır. Çünkü otistik çocuklar eğitim görmeye ne kadar erken başlarlarsa o kadar hızlı ilerleme kaydedilmektedir. Otizmli çocuklar haftada en az 20 saat; eğer mümkünse 35-40 saat süre ile özel eğitim kurumlarında otistik öğrencilere yönelik eğitim almalıdırlar.

Otistik çocuklar arasında en çok önemsenen konular arasında yer alan dil eğitimi almaları gerektiğidir. Dil- konuşma terapisi ve uğraşı terapisi ile dil ve konuşma gelişimi için eğitim almaları sonucunda konuşma becerisini edinebilirler. Bu terapiyi gören çocukların yanı sıra aile ve öğretmenlerde bu eğitimi alarak bilgilendikleri zaman otistik çocukta daha iyi ilerleme kaydedilebilmektedir. Böylece otistik çocukların iletişim kurma becerisi yönünde beklenilenin üstünde ilerleme kaydedilebilmektedir.

Uğraşı terapistleri çocukların günlük yapması gereken davranışları kazanması yönünde ilerleme kaydedilmesinde görev almaktadır. Böylelikle günlük davranışları yapamama sonucu oluşabilecek durum oluşumlarının önüne geçilebilmektedir.

Otizmli çocuklar özel eğitim görmelerinin yanı sıra terapi ve psikiyatrik tedavi yöntemlerinden de yararlanılarak özel eğitime olan ihtiyacın giderek en az düzeye inmesi gerçekleştirilebilir. Ailenin çocuğunun gelişimine destek olabilmesi için öncelikle çocuğunun rahatsızlığı kabul etmesi onun eğitimi için emek harcaması gerektiğini daima hatırlaması gerekmektedir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş