Osmanlı Devletinin Yönetim Şekli Nasıldı?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında !pek tarafından paylaşıldı.

1. !pek

!pek Moderatör

Tarihimiz herzaman ilgimi ceken konulardan biri olmustur o yuzden kendi bilgilerimle birlikte sizlere bir anlatayim sunayim dedim :)

Osmanlilarda devlet teşkilati, merkez ve taşra bölumlerinden oluşuyordu. Bu teşkilatin başi padişahti. Ulkenin heryerinde sadece padişahin gucu ve sözu gecerliydi. Tartişilmayacak ve devredilemeyen haklara sahip birisiydi. Padişahlar devletin kurucusu olan Osman Gazi'nin soyundan gelen kisilerdi. Ailelerin yalnizca erkek cocuklarinin padişah olma şanslari vardi ozamanlar. Padişah cocuklarina şehzade diye hitap edilirdi. Fiehzadeler, sancaklara sancakbeyi seklinde gönderildi.

Osmanlı devleti, merkeziyetci bir devlettir. Osman Bey aşiretten beylige, Orhan bey beylikten devlete, Fatih Sultan Mehmet devletten imparatorluga getirdi. Osmanli devleti mutlak monarşi ile yönetmekteydi. Yavuz'un Mısır seferi sonucunda halifeligin Osmanlilara gecmesiyle birlikte ayni zamanda teorik bir bicim almistir kendiliginden.

Osmanli devletinde, padişah'in erkek cocugu konumunda olan Şehzadeler'in devlet deneyimi kazanmalari icin sancaklara vali olarak o sekilde gönderilmistir.

2. Ottoman

Ottoman Bölüm Yöneticisi

Osmanlı Devletinin yönetimi aslında bu kadar basit değildi, insanlar küçücük evi yönetemez iken adamlar cihanı yönetmiş bu sistemle.

3. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Osmanli tarihi cok enteresandir ve herzaman merak ettigim bir dal olmustur bu konuda okuyup gelistirmeye calisiyorum bilgilerimi .

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş