Ömer Dönmez Biyografi-Ömer Dönmez Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

1. A

Almira Yeni Üye

Ömer Dönmez ( Ömercik )

[​IMG] ama yok oldu gitti...

Bir zamanlar "gönül çocukları" vardı. Yoksa onlar "gönül adamı"nın çocukluğu muydu? Gözyaşları hazır dururdu onların da göz kenarlarında. Hokka burunları ağlatırken güldüren" bu çocuklar genellikle "fakir ama mutlu"ydular..

Çocukluğumuzun ev ödevi Kemalettin Tuğcu'nun romanlarından fırlamış Yumurcak (İlker İnanoğlu) ve Afacan (Menderes Utku)..

Bir "Babalar ve çocuklar" sineması başlamıştı. Çünkü bu küçük yıldızların destekçileri prodüktör ya da senarist babalarıydı. Biri dışında Ömercik; Ömer Dönmez..

Ömercik pek çok film çevirdiği Zeynep ablasıyla yeniden buluşturdu: Göztepe'de Zeynep Değirmencioğlu Emlak Ofisi'nde.

Bir zamanların çocuk yıldızı Ömercik şimdi 40 yaşında "abartıyorlar" diyor. Emlak ofisinde sık sık çalan telefonların arasında bize hayat hikayesini "abartmadan" anlattı.

1959 yılında Adapazarı'nda doğmuş Ömercik. Dedesinin şeker imalathanesi varmış teyzesinin evine yerleşmiş. Zeynep ikinci ablası olmuş. İlkokul 5. sınıfa kadar yaşadığı bu evle setler arasında koşturup dururken Zeynep ablası hep yanındaymış.

"Hiç çocukluğumu yaşamadım hem dökülüyor hem de para istemiyor diye."

Maçka İlkokulu'nda arkadaşları "artist" diye çağırırlarmış onu.

1970'li yıllar... Sinemada masal filmleri modası. Shirley Temple'ın Türkiye versiyonu Zeynep Değirmencioğlu "Pamuk Prenses ve 7 Cüceler"i çevirir. "Ayşecik ve Ömercik" dizisi "Yuvanın Bekçileri" iki kuzenin birlikte çevirdiği filmlerden.

Ömercik "Tatlı Günler"...

Ne olduğunu anlamadan 15 - 16 yaşlarına gelmiştir bile Ömercik. Ergenlik çağına girmiştir artık en son da gözüne. Sol gözünü kaybeder Ömercik.

"Bu olay beni çok etkiledi" diyor başına gelen talihsizliği anlatırken.

Bir anda perde kapanır Ömercik için filmler anılardaki yerini alır.

Bir başka eniştesinin yanına gider bu kez Ömer. Kapalıçarşı'da bir dükkanda konfeksiyon işine başlar: "Kendi pantolonlarımı ben dikerim yürüyemedim. Ayrıldım tabii işten."

Bu arada taksiler satılır baba emekliye ayrılır. Evin sorumluluğu Ömer'in üstündedir.

"Çok para kazandım hepsi bu kadar."

Artık ofisten ayrılma zamanı. Çünkü Ömer Dönmez temiz daireyi göstermek için müşteriyle buluşacak.

Ayrılırken şimdinin küçüklerini düşündüm ama Ömercik hala ne kadar masumdu.

2. H

Hoca Yeni Üye

zeynep değirmencioğlu'nun kuzeni olarak sinemaya atılmıştır.

3. M

Muhibbi Yeni Üye

turk sinemasinin omercik adli çocuk yildizi.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş