Ölüdeniz Belcekız Hikayesini Biliyor Musunuz?

Konu, 'Türkiyem ve Şehirlerimiz' kısmında elnur tarafından paylaşıldı.

1. elnur

elnur Yeni Üye

oludeniz1.jpg

Fethiyeli biri olarak bugün sizlerle Ölüdeniz/ Belcekız isminin nereden geldiğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çok öncelerde Fethiye'den geçen gemiler açıkta demirlemekteydiler. Bu gemiler içme suyu almak için kıyıya sandalla yanaşırlarmış. Yaşlı kaptan ve yakışıklı oğlu bir gün su almak için açıklarda demirlemişler. Su almaya giden yakışıklı genç su almaya gittiği koyda güzeller güzeli Belcekız'ı görmüş ve anında aşık olmuş. Belcekız da aynı anda yakışıklı oğlana vurulmuş. Ama yakışıklı genç babasının yanına dönmek zorundaymış. Belcekız her gün bu yakışıklı oğlanı bekler olmuş; yakışıklı gençte her gün aynı koya su almak için gittiğinde gözleri kıza arar olmuş. Bir gün yine genç oğlan ve yaşlı kaptan su alacaklarmış; demir atacaklarmış o anda fırtına patlamış. Genç oğlan babasına buralarda durgun havuz gibi bir koy olduğunu söylemiş; ama yaşlı kaptan oğlunun genç kızı görmek için yalan söylediğini sanmış. O sırada fırtına büyümüş ve yaşlı kaptan küreği ile oğlunu denize atmak zorunda kalmış. Yaşlı kaptan biraz gidince oğlunun bahsettiği koyu görmüş. Oğlanın boğulduğunu gören Belcekız da kendini hemen oracıkta suya atıp intihar etmiş. İşte o gün bugündür kızın öldüğü yere Belcekız; oğlanın öldüğü yere Ölüdeniz denir.

Fethiye'li biri olarak Ölüdeniz her ne kadar durgun olsa da bu tarafta derinlerde girdap olduğu için Ölüdeniz'de yüzmeye cesaret edemem. Ama her gittiğimde Belcekız bana daha çekici gelir ve bu suya bayılıyorum:)

2. Murat

Murat Yönetici

Belcekız hikayesini Fethiye'de dinlemiştim, çok güzel yerler.

3. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Hic duymamistim daha önce. Ancak Öludeniz ve Fethiye'yi biliyorum tabiki cok guzel bir yer.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş