“Okula Gitmeye Özenen Ponpon” adlı hikâye;“Öğretmenime Bir Sürprizim Var” adlı parmak oyunu

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman - Türkçe:

Öğrenciler güler yüzle karşılanır. Çocuklar etkinlik köşelerine yönlendirilerek serbest oynamalarına rehberlik edilir.

“Okula Gitmeye Özenen Ponpon” adlı hikâye çomak kuklası ile anlatılır.

Yeryüzüne çok fazla kar yağmış. Çocuklar kartopu oynamak için dışarıya çıkmış. Kartopu oynayan çocuklar karları yuvarlamış yuvarlamış, kocaman bir kartopu yapmışlar. Adını da Ponpon koymuşlar. Çocuklar bir süre sonra Ponpon’u orada bırakıp evlerine gitmişler. Kartopu Ponpon rüzgârın kuvvetlice esmesiyle yuvarlanmış yuvarlanmış. Bir okulun kapısına kadar gelmiş. İçerde öğrencilerin neşesi, öğretmenin sevgi dolu sesi varmış. Kartopu Ponpon, kendi kendine “Bu çocuklar ne şanslı. Evlerinde anne ve babaları, okulda ise öğretmenleri çok seviyor onları.” demiş. Güneş, Kartopu Ponpon’un söylediklerini duymuş. Ona doğru yaklaşmış, ısısı ile kucaklamış. Kartopu Ponpon buharlaşmış, gökyüzüne doğru havalanmış. Güneş Kartopu Ponpon’u, Kartopu Panpon da güneşi çok sevmiş. Bundan sonra da birbirlerini her gördüklerinde güneşin sevgisi ile kartopları erirmiş. Sonra göğe yükselir yeniden yeryüzüne gelirmiş.” (N. Şirin)

Öğretmen çocuklara “Tıpkı benim de sizi sevdiğim gibi. Sizler akşam evinize gidiyorsunuz, sabah ise okula geliyorsunuz. Evde anne ve babanız, okulda da öğretmenleriniz tarafından çok seviliyorsunuz.” diyerek hikâyeyi bitirir.

“Öğretmenime Bir Sürprizim Var” adlı parmak oyunu çocuklarla birlikte oynanır.

Öğretmenime Bir Sürprizim Var

Öğretmenime süpriz bir çiçek getirdim (Elde çiçek tutuluyormuş gibi yapılır.).

Sürprizimi arkadaşlarımdan saklıyorum (Ellerle saklanır.). / Koştum koştum sınıfa koydum (Koşma hareketi yapılır.).

Aaa! Galiba birisi geliyor (Ağız elle tutulur.). / Koştum koştum, yemekhanemize saklandım (Koşma hareketi yapılır.).

Aa! Ahçı teyze beni gördü (Ağız elle tutulur.). / Koştum koştum lavabomuza gittim (Koşma hareketi yapılır.).

Aaa! Burada saklanacak bir yer yok, / Koştum koştum (Koşma hareketi yapılır.).

Ayy! Müdürümüz elimde çiçekle beni gördü (Ağız elle tutulur.). / Yaşasın benim için hediyemi odasına sakladı (Eller çırpılır.).

Hediyeyi verme vakti gelince odasından aldım (Alma hareketi yapılır.).

Öğretmenime hiç kimseye göstermeden verdim (El öne doğru uzatılır.).

Öğretmenim bana sıkı sıkı sarıldı (Sarılma hareketi yapılır.) / Bir de yanağımdan öptü (Öpme hareketi yapılır.).

Oh! Sonunda bu işi de başardım. / Yanağımda hala öğretmenimin, öpücüğünü saklarım (Yanak okşanır.). ( N.Şirin)

Çocuklara “Siz bir şey saklamak isteseniz, nereye saklardınız?“ sorusu sorularak bu konu hakkında konuşulur.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş