Öğretmeneler Günü Neden 24 Kasım’da Kutlanır?

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Yeni Türk Devleti’nin en önemli sorunları arasında eğitim sorunu yer almaktaydı. Okuyup yazmayı kolaylaştırıp, yaygınlaştırmak, çağdaş eğitim öğretim sisteminin devamlılığı için gerekliydi. Bunu için okuma yazmayı kolay öğrenebilmek için alfabe arayışı içerisine girilmişti. 1927 yılında Mustafa Kemal Paşa’nın emri ile Milli Eğitim Bakanlığı hangi alfabe kullanılabileceği konusunda geniş çaplı bir araştırma yapmaya başladı. Bulunan alfabe ilk olarak yüksek eğitim kurumunun matematik, fizik, kimya derslerinde kullanılmaya başlandı – Latin alfabesi -. Posta pullarında aynı yıl içerisinde Latin alfabesinden yararlanıldı.

9 Ağustos 1928 yılında Atatürk Harf İnkılabı’nı müjdelemiş ve yeni yazının tüm özelliklerini ayrıntıları ile açıklamıştır. Türk halkı bu yeni alfabeye hızlı bir şekilde uyum göstermiştir. İmzalarda değişim yaşanmış, dilekçe ve mektup yazımlarında hemen yeni harf kullanımları başlamıştır. Atatürk yeni harfleri öğretmek amacı ile yurdu gezmeye başlamıştır. İlk olarak Tekirdağ’a gitmiştir.

TBMM’nin 1 Kasım 1928 yılında Harf İnkılabını kabul etmesi ile yeni harf kullanımına başlanmıştır. Bu harf inkılabının kabulünün ardından Türk tarihinde okuma yazma öğrenmek amacı ile adeta seferberlik başlamıştır. 24 Kasım 1928 tarihinde Atatürk Millet Mekteplerinin Başöğretmeni unvanını almıştır. Bu tarihin yıldönümü olarak her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlamıştır.

2. Murat

Murat Yönetici

Önemli olan öğretmenlerimizi her daim sevmek saygı duymak.

3. Orko

Orko Bilgi Sihirbazı.

Bizim ufaklık yarın öğretmenine özenle hazırladığı hediyesini götüreceği için çok sevinçli.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş