Niyet Etmeden Oruç Tutulur mu?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

1. Goksel

Goksel Admin Yetkili Kişi

Ramazanda niyet etmeden oruç tutulurmu
    Niyetsiz oruç kabul olur mu
    Niyet etmeyi unutursak oruç kabul olur mu

Niyetsiz oruç sahih olmaz. Kaza etmek gerekir. Ancak bunun gibi istisnai durumlarda, ibadeti kurtarmak için, zayıf da olsa başka kavil veya diğer hak mezheplerde bir çaresi varsa, o taklit edilerek ibadet kurtarılır. Bu hususta zayıf da olsa bir kavil vardır. Hanefî mezhebindeki müctehid imamlardan İmam-ı Züfer'e göre, niyetsiz oruç sahihtir. Bu imama göre, niyet unutulmuşsa veya herhangi bir sebeple niyet edilmemişse, o gün orucu bozan bir şey de yapılmadıysa oruç tutulmuş olur. Böyle zaruri durumlarda İmam-ı Züfer'in kavliyle amel etmek caiz olur.

2. Murat

Murat Yönetici

Niyet etmek gerekiyor.

Son düzenleme: 25 Mayıs 2014
  3. i

irem Yeni Üye

Şimdiye dek hep yanlıs bilmisiz demekki Sahura kalkmakta bir niyettir dendi ozaman simdiye dek tuttuklarımız geçersizmi

4. m

misafir Misafir

ben kaza orucu tutuyorum niyyet etmeyi unuttum kabul olurmu

5. M

Misafir Misafir

Kandil orucu tutarken niyet etmeyi unuttum kabul olur m

6. M

Misafir Misafir

Selamlar Niyet edemedim Allah kabul eder inşaallah

7. M

Misafir Misafir

ben çok uyudum sahura da kalkamadım sahura kalkcam diye niyet te etmedim

8. M

Misafir Misafir

herkese selamünaleyküm ya ben sahura kalkıcam dedim ama kalkamamdım şuanda oruçluyum kabul edilir dimi?:confused:

9. M

Misafir Misafir

midem agrıyo bulanıyo diye niyet etmedim şimdide çok kötüyüm acaba bişe olurmu bişeler içsem :(

10. N

Naime Yeni Üye

Benim şahsi fikrim sahura kalkmak bile bir niyettir

11. M

Misafir Misafir

Her gün ayrı ayrı niyet etmek gerekir; fakat illa dille söylemek gerekmez. Mesela, sahura kalkmak niyettir. Yarın oruç tutacağım diye düşünmek niyettir. Sahura kalkıp oruç tutmak niyetiyle yatan kimse, sahura kalkamasa bile, ertesi gün oruç tutmaya niyet ederek yattığı için yine oruç için niyet etmiş olur. Buna benzer niyet olabilecek hiçbir şey yoksa Maliki mezhebi taklit edilir. Maliki mezhebinde, ramazanın başında bir kere niyet etmek yetişir. (O oruçları, Maliki mezhebine göre tuttum) denirse, kaza etmek gerekmez.

12. M

Misafir Misafir

eğer o niyetle yatdıysan orucun kabul olur

13. A

ACİL.PLS Misafir

Niyetsiz Oruç Tutulur mu? PLS:confused:

14. A

Ayhan Misafir

Kaza ve Ramazan oruçlarında imsaktan önce niyet gerekir ama nafilelerde imsak öncesi niyet şart olmayıp kuşluk vaktine kadar süresi vardır (tabi imsaktan beri orucu bozacak hallerin vuku bulmaması gerekir) Niyet için yatmadan önce akıldan geçirmek veya sahura kalkmak yeterli olup ağızla söylenmesi şart değildir.

15. m

misafir Misafir

arkadaşlar sahura kalkdım sahurumu güzelce yaptım ama uyuya kalmışım kabul olurmu orucum

16. t

tuana Yeni Üye

Niyet ederiz tutarız orucumuzu her şeyin başı niyet aklımızdan geçirmemiz yeter diye duymuştum.

17. s

salma Misafir

Inşallah herkezin niyetsiz orucu kabul olur

18. Murat

Murat Yönetici

Ramazan ayında bir kez niyet etmek diğer günler için yeteri derler, Ramazan harici her gün ayrı ayrı niyet etmek ve sahura kalkmak gerekir.

19. y

yok Misafir

mustafa karatasta duymustum eger sahura kalktiysaniz bu zaten bir niyettir icinizden gecir missiniz yarin tutucam diye demisti

20. m

mhl Misafir

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş