Nilüfer Biyografi-Nilüfer Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

1. A

Almira Yeni Üye

[​IMG]o bir anne...

öyle sesler varki size yaşadığınızı hissettirirkorkunun izlerini taşıyan rüzgar sesi gibi...

Türkiye'nin en iyi vokalistlerinden Nilüfer 1955'de İstanbul Cihangir'de dünyaya geldi. Nilüfer'in ailesi de müzikle ilgiliydi. Babası çok iyi piyano çalardı. Annesinin de çok güzel bir sesi vardı.

Nilüfer 15 yaşındayken Hafta Sonu Gazetesi'nin "Altın Ses Şarkı Yarışması"na katıldı. İşte bu yarışma ona birinciliği ve şöhreti kazandırdı. Bir anda yaşamı değişen Nilüfer'in profesyonel müzik yaşamı 1972 yılında "Kalbim Bir Pusula" isimli 45'liğiyle başladı.

1973-1978 yılları arasındaki dönemde Türk müziği ve arabesk parçaların pop versiyonlarını seslendirdi.

90'larda da oldukça ilgi toplayan albümler yaptı. "Yine Yeni Yeniden" (1994) "Nilüfer'le" (1997) ve "Yeniden Yetmişe" (1998) adlı albümler Nilüfer'i yayınladıkları tarihlerin en değerli müzisyenlerden biri yaptı.

1992 yılından beri Unicef'le ilgili çalışmalar yapan Nilüfer 1998 yılından bu yana da Unicef'in iyi niyet elçisi...

işte o muhteşem eserlerden bazıları

Büyük Aşkım Albümün'den

Beni Mi Buldun?

Tam sevecek gibi olmuşken kalbim

Tam serecek gibi yelkenleri

Kül olası beni sanki alevine alırken

Ah içimde bir şeyler sönüverdi birden.

Tam sevecek gibi olmuşken kalbim

Kör olası beni sanki avucuna alırken

Ah içimde bir şeyler cayıverdi birden.

Bu gidişle sen beni bir daha hiç bulamazsın

Bulursan böyle aşığı bana yollarsın

Çok ararsın çok be güzelim sen çok yanarsın

Beni mi buldun be güzelim beni mi buldun?

Ben aşka doydum be güzelim git gözün doysun

Erkekler Ağlamaz

İçinde bin pişmanlık gözlerinde yaş

Yüzünde yasak duyguların verdiği garip telaş

Sesinde bir burukluk ellerin soğuk

Boğazında düğüm düğüm kelimeler.

Erkekler ağlamaz sil gözyaşını

Kaçırma gözlerini benden suçlu suçlu.

Erkekler ağlamaz insanız unutma

Sustururum zamanla içimdeki bu acıyı.

Gözyaşların içimi eritiyor

Erkekler ağlamaz sevgilim sil gözyaşını .

Yaşadığım o günleri unutmak zor

Geceler boyu beklemek nedir

Çok özlemek ve sevmediğini bilmek

Sonu gelmez acılarımla beraber.

[​IMG]ve şu anda dilden dile dolaşan son albümü hakkında ki yorumlar ve kısa bilgiler

Nilüfer bir başyapıt ile yeniden karşınızda. Albüm Nilüfer' in geride bıraktığı 33 yılın en güzel birikimi.

Bu albümdeki en önemli ayrıcalık sanatçının yorumcu kimliğinin yanı sıra söz ve müzik yazarı kimliği ile de yepyeni bir Nilüfer olarak karşınıza çıkması. Otuz üç yıl içinde günümüzde hala çok sevilen '' Erkekler Ağlamaz" sözü - müziği kendisine ait olan ve yalnızca sözlerini yazdığı ''Olmadı Yar" Kavak Yelleri '' gibi az sayıda şarkıya imza atan Nilüfer yıllar sonra bu albümde altı yepyeni şarkıyla karşımıza çıkıyor.

Albüme adını veren '' Karar Verdim '' de bir Nilüfer şarkısı. Bunun dışında albümde yer alan "Hoşuna Gider mi""İlk Göz Ağrısı ve "Ansızın" yine söz ve müziğiyle sanatçının imzasını taşıyor.

Hazırlık aşaması tam onbeş ay süren albüm büyük bir özenle ve titizlikle oluşturuldu. Yaylı kayıtların tümü Prag'da çek kemancılarla gerçekleştirildi. Mastering çalışması ise Londra'da yapıldı. Sanatçı hem Prag'da hem de Londra'da ki çalışmalar içinde başından sonuna kadar yer aldı. Bu albümdeki Nilüfer ilklerinden biri de projede yapımcı olarak imzasının bulunması. Nilüfer Prodüksiyon - Seyhan Müzik ortak yapımı olan albümün prodüktörlüğünü Nilüfer müzik danışmanlığını Nilüfer' in ilk prodüktörü ve eski dostu Nino Varon yaptı.

Ünlü müzisyen Buğra Uğur' da tek şarkıyla aranjör olarak imza attı. Albümde Nilüfer' in imzasını taşıyan altı şarkısının dışında iki Adnan Ergil bir Onur Mete şarkısı ayrıca Şehrazat ve Sude Bilge Demir' e ait birer şarkı sözü bulunuyor.

Her biri insanın içine dokunan Unutmuyor Sevdan ve Kolaycısın

[​IMG]işte o muhteşem son klibiyle ilgili basındaki bazı yorumlardan kısacık kesitler

Yeni albümüyle kendinde devrim yaparak hem müzik tarzini hem de görünümünü yenileyen Nilüfer ilk kez yine bu albümle su yüzüne çikardi...

o muhteşem

o rakipsiz

o eşşiz...

onu anlatmak imkansızbu ses sadeceözel insanlara allah tarafından verilir.o çok çxel ve çok güzel bi insan..

o şarap gibi yıllandıkça güzelleşiyor ve yıllandıkça değerine değer katılıyor...

seni seviyorum NİLÜFER'im seni çok seviyorum...[​IMG]

Nilüfer kırılmasın...Nilüfer benim için ikincisi olmayan bir ses...Ilk günden bugüne kadar O gerçek bir Diva!"

Yıl 1973...Plak şirketi satıştan çok memnun kalınca hemen ikinci plağın hazırlığına başlandı. “Dünya Dönüyor" adıyla çıkan ikinci albüm Nilüfer 'e sanat yaşamının ilk yıllarında olmasına rağmen tüm ünlü rakiplerini geride bırakarak Yılın Kadın Şarkıcısı ödülünü getirdi. Aynı yıl çıkardığı "Sen de Söyle" ve "Göreceksin Kendini" 451ikleride büyük satış grafikleri çizdi.

Sahneye ilk bir yandan Yılın En Sevilen Şarkısı... Aynı yıl ilk longplayi "Nilüfer" piyasaya çıktı.

Nino Varan'ın "Boşver" adlı bestesini seslendirdi. Ancak besteyle ilgili bazı spekülasyonlar yüzünden Nilüfer yarışmadan çekilmesine rağmen şarkı ülkede çok sevildiği için aynı yıl "Boşver" isimli 451iğini çıkardı.

Hızla şöhret olan bu liseli genç kız kısa sürede sinemacılarında dikkatini çekti ve bir film de başrol teklif ettiler .Ancak O hep kendi sevdiği şeyleri yaparsa başarılı olacağına inandığı için teklifi geri çevirdi.

Alman yapımcıların da dikkatini çeken Nilüfer Türkiye'ye geri döndü.

Nilüfer'in daha sonraki yıllarda müzik hayatıyla ilgili en büyük pişmanlığı Almanya 'dan hemen geri dönmesi oldu. 1977 ' “Kim Arar Seni" 451iğini çıkardı.

sanat müziğine yönlendirdi. Nilüfer' de prodüktörlüğünü Yeşil Giresunlu'nun yaptığı iki albümle döneme ayak uydurdu.

"Oh Oh- Beyaz Mendil" 45liği ile "Nilüfer 79" "Nilüfer 80" isimli longplayleri çok iyi satış grafiği çizdi.

1984 ... "Nilüfer'84" adını taşıyan albümüyle Nilüfer "Kar Taneleri"ine yer verdi.

1985 yılında "Bir Selam Yeter" piyasaya çıktı. Bu albümde söz-müziği sanatçının kendisine ait olan "Erkekler Ağlamaz" şarkısı yer aldı.

Kayahan' ın "Geceler" isimli bestesini yorumlayarak ülkemize birincilik kazandırdı.

1987 yılında "Geceler" albümü piyasaya çıktı.

Türk Pop Müziği'nin zirvesindeki yerini sağlamlaştırdı.

1992 yılından itibaren Unicef ile ilgili çalışmalarına başladı. Geliri Bosna'lı çocuklara kalmak üzere büyük bir halk konseri gerçekleştirdi.

1994 yılında "Ne Masal Ne Rüya" adlı albümü piyasaya çıktı.

UNICEF Iyi Niyet Elçisi" ilan edildi. Türkiye'de ilk kez bir sanatçıya verilen bu unvan ile Nilüfer manevi anlamda da sorumluluklar üstlenmiş oldu.

1980 yıllan arasında seslendirdiği ilk şarkılarını yeni düzenlemelerle bir kez daha müzikseverlerin beğenisine sundu.

Nilüfer'den 'Karar Verdim'

[​IMG] Nilüfer sevenlere güzel haber

Sanatçının içinde kendisinin söz ve müziklerini yazdığı şarkıların da yer aldığı merakla beklenen yeni albümü "Karar Verdim" artık hazır.

23 Aralık'ta müzik marketlerdeki yerini alan olan albüm bu kez bambaşka bir tatda... Daha doğrusu bir başyapıt bu sefer Nilüfer'in hayranlarına sunduğu. 33 yılın en güzel birikimi adeta... Yıllardır içinde sakladığı şarkıları bu kez hayranlarıyla paylaşıyor sanatçı.

Kendi yaşanmışlıklarıyla hayat bulan hem de besteei olarak imza atıyor Nilüfer.

Yorumcu Türk Pop Müziği tarihinde bir dönemeç...

Nilüfer Prodüksiyon ile Seyhan Müzik'in ortak yapımı olan Onur Mete ve Sude Bilge Demir. Nino Varon ise koordinatör ve müzik danışmanı olarak albümde yer alıyor.

Her biri insanın içine dokunan Unutmuyor Sevdan ve Kolay gelsin

[​IMG]Biliyorum bu gece beni düşüneceksin

Hatıralar bırakmaz sevdaların peşini

Dudaklarında bir an beni hissedeceksin

Yüreğin tutuşacak ince bir alev gibi

Belki bir yağmur yağar

Belki bir şarkı geçer

Biri ismini söyler[​IMG]

Birden sessizlik olur

Bir dost merak ederde ulu orta sorar ya

Birden irkileceksin

Biliyorum bu gece beni düşüneceksin

Yanında benden yakın başka biride olsa

Herşeyi inkar etmiş inandırmış olsanda

Ve ona duygulanmış sevdalanmış olsanda

Söz Güzelim

Beni terk edisin mümkün mü senin?

Istersen bir dene de gör güzelim

Benimle yasarsin benimle ancak

Yoksa sevgimle bogarim seni.

Yaz bir yere güzelim

Yok olamaz olamaz

Sensiz hayat melegim var olamaz.

Kim sevecek seni kim? Kim tutacak elini

Kurtulamaz güzelim kurtulamaz

Al gençligimi

Al ruhumu al

Tabbim sahidim söz güzelim.

Yaz bir yere güzelim

Yok olamaz olamaz

Kim sevecek seni kim?

Kim degecek tenine

Kan dökerim güzelim kurtulamaz

Yaz bir yere güzelim

Kim sevecek seni kim? Kim degecek tenine

And içerim güzelim kurtulamaz

Al gençligimi rabbim sahidim söz güzelim.

.

caddelerde rüzgar

aklımda aşk var

gece yarısında eski yağmurlar

şarkı söylüyorlar sessiz usulca

özlediğim şimdi çok uzaklarda

deli dolu günler hayat güzelmiş

kahkahalarla günler geçermiş

ellerim uzanmaz tutunamam ki

özlediğim şimdi çok uzaklarda

o da özlüyormuş benim birtanem

çok üşüyormuş ben olmayınca

böyle yazıyor son mektubunda

--ÇOK UZAKLARDA--NİLÜFER-KAR TANELERİAlıcı kuşlar gibi başımın üstünde dönüp durmayınAlıcı kuşlar gibi başımın üstünde dönüp durmayınKol kola girip yalnızlığımı vurmayın yüzüme kar taneleriKol kola girip yalnızlığımı vurmayın yüzüme kar taneleriAh özledim hemde çok özledim ezberledim beklemeyiÖzledim hemde çok özledim ezberledim beklemeyiYollar benim umudumdur yoları kapatmayınYağmayın yollarıma durun kar taneleriYollar benim umudumdur yoları kapatmayınYağmayın yollarıma durun kar taneleriAlıcı kuşlar gibi başımın üstünde dönüp durmayınAlıcı kuşlar gibi başımın üstünde dönüp durmayınKol kola girip yalnızlığımı vurmayın yüzüme kar taneleriKol kola girip yalnızlığımı vurmayın yüzüme kar taneleriAh özledim hemde çok özledim ezberledim beklemeyiÖzledim hemde çok özledim ezberledim beklemeyiYollar benim umudumdur yoları kapatmayınYağmayın yollarıma durun kar taneleriYollar benim umudumdur yoları kapatmayınYağmayın yollarıma durun kar taneleri Hoşuna Gider Mi

Sen benle savaşıyorsunH

er an çok değişiyorsun

Aslında böyle olmaz ki

Dalgınsın unutuyorsun

Herşeyi çok büyütüyorsun

Aslında bu çekilmez ki

Küçük şeyler kalp kırmaya değer mi

Aşkı insan paramparça eder mi

Benden ayrı bir gün bile geçer mi

Kıymetimi artık anla

Seni ateşe atsam

Bile bile canını yaksam

Hoşuna gider mi

Bu seni çok üzer mi

Ben senle yarışamam ki

Artık hiç konuşamam ki

Aslında böyle olmaz ki

Bazen pek şaşırıyorsun

Herşeye çok karışıyorsun

Aslında bu çekilmez ki

Karar Verdim[/url]

Karar verdim unutmaya

Karar verdim ayrılmaya

Çekip gitsen buradan

Gitsem çok uzaklara

Çocuk gibi mutlu olsam

Karar verdim unutmaya seni

Karar verdim ayrılmaya

Daha önce hiç kimse

Hayatımda hiç kimse

Senin kadar incitmedi böyle

Bir dargın bir barışık

Aklım hep karmakarışık

Yeter yeter üzme beni

Acılarımı birer birer yakıp gideceğim

Yine tam aşkın ortasından dalıp geçeceğim

Geceleri günleri sayıp kendi derdine yanıp

Sen ağlarken ben güleceğim

NİLÜFER_BÖYLE AYRILIK OLMAZKim derdi ki seninle birgün ayrılacağızGeçip giden yılların ardından bakacağızKim derdi ki birtanem gün gelip bıkacağızBen ve yenik yüreğim yalnız mı kalacağızBöyle ayrılık olmaz böyle yalnız kalınmazBöyle ayrılık olmaz böyle yalnız kalınmazHani verdiğin sözler hani ellerin nerdeHani huzur bulduğum deniz gözlerin nerdeHani sen hep benimdin şimdi nerdesin nerdeHani verdiğin sözler hani ellerin nerdeHani huzur bulduğum deniz gözlerin nerdeHani sen hep benimsin şimdi nerdesin nerde NİLÜFER_NİLÜFER'LE

Yalnızlık bize gelir[/b]

Geldiği gibi gitmez

Mutluluk bir çiçektir

Bastığın yerde bitmez

Geceler ferah senle

Kapkara sensiz sabah

Korkuyorum uyanmaktan

Ya yanımda yoksan eyvah

Ah namussuz akşamlar

Seni benden ayırdılar

Sana hasret ah buralar

Gelde kapansın kor yaralar

NİLÜFER_MOR MENEKŞEAkşam oldu penceremde Yorgun rüzgar esiyor geçiyor renkler suskun Bir mahsun mor menekşe Ağlıyor mu ne Gölgelerin kollarında Hatıralar halka halka Ben ona tutsak Nerde nerde ben son çizgilerde Nerde nerde çarem nerde

NİLÜFER_SENSİZ BU SEVDAYA ELVEDASensiz bu aşka elvedaAğlasam da yansam daDayanırım inan yokluğunaHatalara elvedaHasret vurunca bin parçaYalnızlığım boşluktaAlev alev yansınDudaklarım öp beni son defaHer sevda bir veda bin cezaO son bakıştaki dumanlı gözlerMahkum olan o son bir kaç damlaHesap sorar sana sanaYalvarırım sanaBen ağlarkenSen ne olur bakmaDayanamam inanEllerimde bu siyah güllerHasret acı verse yine deElveda veda Beni Mi Buldun? [/b]

Tam sevecek gibi olmusken kalbim

Kül olasi beni sanki alevine alirken

Ah içimde bir seyler sönüverdi birden.

Tam sevecek gibi olmusken kalbim

Kör olasi beni sanki avucuna alirken

Ah içimde bir seyler cayiverdi birden.

Bu gidisle sen beni bir daha hiç bulamazsin

Bulursan böyle asigi bana yollarsin

Çok ararsin çok be güzelim sen çok yanarsin

Beni mi buldun be güzelim beni mi buldun?

Ben aska doydum be güzelim git gözün doysun.

.

nilüfer benimi buldun[​IMG] senden uzakta olmak zorGel bari hayallerimde olYalnızlık Allah'a mahsusBütün dargınlıklarıBütün kırgınlıklarıUnutur zamanla aşk

2. H

Hoca Yeni Üye

içine sadece kendini alabilecek kadar nefesi kalmışken çok cesur bir şekilde bir şans daha isteyen bir şarkı.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş