Neden rüya görürüz?

Konu, 'Rüya Tabirleri' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Rüyaların nedenine ilişkin en basit kuram,henüz kanıtlanmamış olsa da , rasgele görüldüklerini öne sürenidir.
  Rüyalar kısaca REM ( Rapid eye movements) adı verilen hızlı göz hareketlerinin gözlenebildiği sırada görülür. Uykunun bu evresi REM veresi olarak adlandırılır. Kişi REM evresi sonunda uyandırılırsa, anımsanan rüyalar genellikle basittir: bir-iki görüntü,bir-iki kişi,bir-iki nesne.
  [B]Öte yandan beynin belli bir bölümünden küçük bir elektrik akımı geçirildiğinde,[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]insan ve nesnelerden oluşan bir görüntü yada anın canlanması [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]sağlanabilmektedir.
  Beynin etkinliği uyku sırasındada kaydedilebilir ve böylece kişinin [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]rüya görüp görmediği belirlenir.[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Uyku,kan dolaşımı,solunum gibi faaliyetlerin çoğunda faaliyet seviyesinin azalması demektir.[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Canlı varlıkların çoğunun faaliyetinde bir devirli düzen vardır;bunlardan bazıları,[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]geceyle gündüzün doğurduğu ritme tekabül eder.
  Normal uyku,az ve çok derindir.[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Derin ve hemen hemen rüyasız geçen uykular da var gibidir. [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Normal uykunun derinliği başlangıçta süratle artar sonra uyanıklığa varmak üzere derece derece azalır.[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Bununla beraber normal uyanış,en hafif uykudan yeteri kadar [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]açık bir süreksizlikle ayrılmıştır.
  Uykudaki düşünce de bir nevi düşüncedir ama artık bu uyanıklık [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]halindeki düşünce gibi davranışın gerçek bir uyma zorunluluğuna bağlı değildir;[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]bu düşünce aşağı derecede bir gerginliği olan kararsız [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]yöneliminde çok hareketli ve dolayısıyla mantıksız bir [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]faaliyettir.
  Görüşler,uyku ile arasındaki orta haller ve bilhassa bu iki hal [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]arasındaki hakiki uykudan önce (veya bazen de sonra) yer alan [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]gidip gelmelerde kendini gösterirler.
  [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Mesela: İnsan,uykusunu yenmeğe çalışarak bir kitap okurken başı birden bire bir yana düşer,[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]sonra tekrar doğrulur ve bu böylece sürer. Hemen hemen ani olan bu uyuklamalar sırasında görme ve işitme sanıları görülür. [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B](Nesneler ve kişiler hakkında hayaller,[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]kelimelerin veya saçma sapan cümlelerin işitilmesi gibi.)
  Bir kurama göre,[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]derin uykuda beyindeki sinir hücrelerinden biri doğal süreçte [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]yavaşça elektrikle yüklenmekte ve komşu hücreleri de aynı biçimde etkilemektedir.[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Bu,uyanık olduğumuzda düşüncelerin gerçekleşmesine yarayan mekanizmaya benzemektedir.[/B] [FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Sinir hücrelerinin uyarılmaları anılarımızı canlandırıp "sahnelere" dönüştürür. [/B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black][B]Uyandığımızda da bunları anımsayıp rüya olarak adlandırırız. [/B][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT]
   
 2. M

  Misafir Misafir

  :)çok iyi bilgi edindim:):D:D:D:D;);):cool::cool::cool::eek::eek::eek::eek::eek::cool:;);) aklımda:confused::confused::confused:(soru işareti) kalmadı bunları yazan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş