Nar Reçeli Tarifi

Konu, 'Reçel ve Marmelat Tarifleri' kısmında lockhum tarafından paylaşıldı.

1. lockhum

lockhum Yeni Üye

Anadolu işi Nar Reçeli Nasıl yapılır diye merak ediyormusunuz?

Anne Annemin NAR REÇELİ Tarifi

Malzemeler
    • 4.5 Orta boy Su bardağı taze sıkılmış nar suyu
    • 2 Çay bardağı ayıklanmış Nar
    • 3.5 Su bardağı 650 gram kadar şeker
    • 1 Adet iri limonun suyu
    3.5 kilo nar 4.5 su bardağı nar suyu ve 2 Çay bardağı ayıklanmış nar için yeterli olacaktır. 2 Çay bardağı ayıklanmış nar 1 adet büyük boy nara denk gelir.

Yapılışı
    1. Bir adet İri yapılı narı bir kenara ayırıp diğer narların suyunu iyice sıkın.
    2. Bir kenara ayırdığınız narın tanelerini güzelce ayıklayın ve bir kasede bekletin.
    3. Büyük boy bir tencerede nar suyunu ve şekeri iyice karıştırın ve kaynama noktasına getirin.
    4. Ardından altını kısıp, yüksek orta ateşte pişirmeye devam edin.
    5. Üzerinde pembe köpük biriktikçe bir kaşık yardımıyla üzerinden alıp ayrı bir kaseye aktarın.
    6. Pişirmede yaklaşık yarım saat sonra ayıklanmış olan 1 su bardağı nar tanelerini de ekleyip pişirmeye devam edin.
    7. 25 dakika sonra 1 limonun suyunu ekleyip 12 dakika daha pişirin (toplam pişirme süresi 1 saattir).
    8. Sterilize ettiğiniz reçel kavanozlarına aktarıp kapaklarını kapatın ve ters çevirip kavanozun içindeki havanın tamamıyla dışarı çıktığına emin olduktan sonra güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza edin.
    Tarifin geliştirmesi Anne Anneme aittir ve sadece Yaşam ve Sağlık sitesinde kullanabilirsiniz. Kaynak vererek sitenize ekleyebilirsiniz.

2. Murat

Murat Yönetici

Çok güzel bir Nar Reçeli resimi ekliyorum :)

3. Goksel

Goksel Admin Yetkili Kişi

uff cnm gerçekten nar reçeli istedi

4. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Reçel sevenler icin harika bir tarif :) Inaniyorum ki tadi cok guzeldir bu recelin, ancak benim aram yok sevmiyorum.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş