Mutlu- Mutsuz Kavramı; “Pullu Balık” adlı hikâye

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman- Türkçe:

Öğretmen sınıf elinde mutsuz yüz ifadesi olan bir kukla ile girer. Öğrencilere kuklanın neden mutsuz olabileceğini sorar. “Siz nelerden mutsuz olursunuz? Sizi en çok ne mutlu eder?” sorularının cevapları öğrencilerle konuşularak mutlu ve mutsuz duygu durumları tanınır.

Aşağıdaki parmak oyunu öğrencilerle birlikte uygulanır.

Eğer sen de mutluysan gülümse,

Eğer sen de mutluysan masaya vur,

Eğer sen de mutluysan alkışla,

Eğer sen de mutluysan arkadaşına sarıl.

“Pullu Balık” adlı hikâye öğrencilere çomak kuklalar kullanılarak anlatılır.

Pullu Balık, akvaryumdan dışarıyı seyrediyordu. Dışarısı çok güzel görünüyordu. O sırada Ali’de pullu balığı izliyordu. Birden ona dokunmaya karar verdi. Akvaryuma elini sokarak pullu balığı yakaladı. Pullu Balık, neye uğradığını şaşırmıştı. Hızla kuyruğunu çırparak Ali’nin elinden kayarak suyun içine geri düştü.

Pullu Balık, bu duruma çok kızdı. Kaşlarını çattı. Sinirli bir şekilde “Of, canım ne kadar acıdı. Bir an beni hiç bırakmayacak sandım.” diye söylenerek sudaki gezintisine devam etti.

Pullu Balığı gören arkadaşı “Arkadaşım neden bu kadar sinirlisin?” diye sordu. Pullu Balık, ona cevap vermeden yoluna devam etti. Arkadaşı ona tekrar rastladığında “Arkadaşım, keşke mutsuzluğunun nedenini benimle paylaşsan. Sen böyle kaşlarını çatıp dolaşınca bizler de çok üzülüyor sana yardımcı olamıyoruz.” dedi.

Pullu Balık, “Haklısın seninle paylaşmalıyım.” dedi. Yaşadığı olayı, nasıl korktuğunu arkadaşına anlattı. Şimdi çok rahatlamıştı. Çünkü arkadaşı onu anlamış. Üzüntüsüne ortak olmuştu. (N. Şirin)

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş