Mut'a nikahı caiz midir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Dinimiz Nikah'ın şartlarını kesin olarak ayetlerle bildirmiş ve Nikah'ın insanları temiz kılmak adına olduğunu ruhumuza kadar işletmiştir. Muta nikahı ile evlenmek helal mi haram mı peki? öncelikle bu nikahın ne olduğuna dair bilgiler vermek istiyorum.

Mut'a Nikahı Nedir Nasıl Kıyılır?
    Sunni inancında yeri olmayan Acem nikahı ve ya muvakkat nikahı olarak bilinen Muta nikahı, İslamiyet'in ilk yıllarından kalan ve Şia'nın birçok mezhebinde ve Rafizilik'te halen uygulanan bir nikah şeklidir.

Bu nikaha göre, bir erkek, kendi rızası olan bir kadınla belirli bir ücret karşılığında anlaşarak, belirli bir süreliğine evleniyor ve dilediği zaman bırakabiliyor.

Bizler bu tür Nikahı ne İslam adına ne örf adına benimsemediğimizi açık ve net olarak bildirmek isteriz.

Muta Nikahı ile ilgili size İbrahim Canan'ın bir kitabını tavsiye ediyoruz.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 22 Kasım 2015
  2. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Gayet guzel ve bilgilendirici birseyden bahsetmissin abi. Bu tur evlilige rastlamadim ancak söyle birsey var, kisa bir sureligine oturum almak amacli veyahut is icin evlenler var. Bazilari kari koca hayati yasiyor bazilari ise yasamiyor, cok ilginc birsey aslinda, bilemiyorum.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş