Muazzez Ersoy Biyografi-Muazzez Ersoy Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

1. A

Almira Yeni Üye

Muazzez Ersoy

Türk Müziği'nin "Nostalji Kraliçesi" ve "Devlet Sanatçısı" Muazzez Ersoy tezgahtarlık yaparak kazandığı birikimlerini müzik derslerine yatırdı. Bu arada 1974 yılında küçük yaşta evlendi ve iki yıl evli kaldı. Bu evlilikten Ender isminde bir oğlu oldu. Eşinden ayrıldıktan hemen sonra müzik dersleri almaya devam etti.

Muazzez Ersoy yorumu kendine ait olan altı eserle denetimden geçti ve ekranlardan da dinleyicilerine seslenmeye başladı.

Muazzez Ersoy ilk olarak "Seven Olmaz ki" adlı albümüyle dinleyicileriyle buluştu. Ardından ikinci albümü "Herşeyim Sensin"le tüm müzikseverlerin gözdesi oldu. Daha sonra Raks Müzik Yapım ile anlaşarak "Sizi Seviyorum" adlı çalışmasıyla büyük başarı kazandı. Bu albümde Selçuk Tekay ve Özkan Turgay gibi değerli ustalarla çalıştı.

Neşe Müzik Yapım'dan çıkardığı ikinci albümü "Sensizlik Bu" ile satış rekorları kıran Ersoy "Kıskanırım" gibi eserler yeniden tüm

müzikseverlerin diline düştü.

Sanatçı kısa bir süre sonra "Nostalji 4" ve "Nostalji 5" albümlerini birarada hayranlarına sundu. Muazzez Ersoy Erol Sayan gibi musiki üstatlarına saygısını sunmuş oldu.

12 albümden oluşan "Nostalji" serisi müzikseverlerin büyük ilgisine mazhar olarak dokuzbuçuk milyonun üstünde bir tiraja ulaştı. Sanatçı bir çok altın ve platin plakla ödüllerindirildi. Bir çok kuruluş tarafından çalışmaları ödüllendirilen Muazzez Ersoy 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nın önerisiyle Sayın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından "Devlet Sanatçılığı"yla ödüllendirildi.

Son yıllarda Nostalji çalışmalarına ara veren ve yeni şarkılardan oluşan "Senin İçin" "Seni Seviyorum" albümleriyle bir kere divalığını kanıtladı!

Albümleri:

1 Gözlerime Bakta Söyle 2 Kim Arar 3 Kum Tanesi 4 Giden Yanacak 5 İkimiz Gibi 6 Nankör 7 Uzlaşalım 8 Haberin var mı 9 Felekten Bir Gece 10 Unutamazsın 11 Kim Arar (Enstrümantal)

1 Seni Seviyorum 2 Emanetim 3 Aşka Davet Olmaz 4 Gitmi Desem 5 Seni Terkediyorum 6 Nar Tanem 7 Allah Var 8 Şaşırma 9 Dert Bende Derman Sende 10 Çok Geç Olmadan 11 Rüyalarda Buluşuruz 12 Alışırım 13 Deymen Benim Gölüme 14 Deli Gibi Sevdim 15 Unutama Beni 16 Seni Seviyorum (Enstrümental) HERŞEYİM SENSİN (KASET) MUAZZEZ ERSOY
    MUAZZEZ ERSOY KLASİKLERİ 1-2 (CD) MUAZZEZ ERSOY
    MUAZZEZ ERSOY KLASİKLERİ 1-2 (KASET) MUAZZEZ ERSOY
    NANKÖR (MUAZEZ ERSOY)-CD MUAZZEZ ERSOY
    NOSTALJİ - 79 (CD) MUAZZEZ ERSOY
    NOSTALJİ - 79 (KASET) MUAZZEZ ERSOY
    NOSTALJİ 10-11-12 (CD) MUAZZEZ ERSOY
    NOSTALJİ 10-11-12 (KASET) MUAZZEZ ERSOY
    NOSTALJİ 4-5-6 (CD) MUAZZEZ ERSOY
    NOSTALJİ 4-5-6 (KASET) MUAZZEZ ERSOY
    SEVEN OLMAZ Kİ (KASET) ( MUAZZEZ ERSOY ) MUAZZEZ ERSOY

2. H

Hoca Yeni Üye

kendisi 1998 yılında devlet sanatçısı olmak üzereymiş. sonrasında neyse ki devlet sanatçılığına kabul edilecek liste tümden iptal edildiği için olamamış.

3. M

Muhibbi Yeni Üye

nostalji serisiyle deli para kazanmış kadındır.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş