Muallim Naci

Konu, 'Yazarlarımız' kısmında sare tarafından paylaşıldı.

1. s

sare Yeni Üye

1850 yılında İstanbul'da doğdu. Asıl adı Ömer'dir. Babasının ölümü üzerine dayısının yanına Varna'ya gitti. Orada medrese öğrenimi gördü. Varna Rüştiyesi'nde öğretmenlik yaptı. Sait Paşa'nın özel kâtibi olarak Rumeli ve Anadolu'nun birçok kentini dolaştı. İstanbul'a geldi. Memuriyetten istifa etti. Tercüman-ı Hakikat gazetesinde edebiyat sayfasını yönetmeye başladı. Başka gazetelerde çalıştı. Galatasaray Lisesi ve Mekteb-i Hukuk'ta edebiyat öğretmeni olarak çalıştı. Yaşadığı dönemde, Recaizade Ekrem ekolüne karşı kla*** edebiyatı savundu. Aruzu ustalıkla kullandı. Servet-i Fünûncuları etkiledi. Şiirinin yanında edebiyat tarihi ve sözlük çalışmalarıyla da ilgi çekti. 1893 yılında öldü.

ESERLERİ

Terkib-i Bend-i Muallim Naci, Ateşpare, Şerare, Fürûzan ve Yadigâr-ı Naci adlı şiir kitapları vardır. <div>

Karanlık, bir ışıkla dehşet verir aslında çünkü yalnız kalamazsın gölgen vardır yanında <br />Yalnızım yapayalnız hayat yolunda belki arkamdan gelenler var ama bakmazlarbana , beni güldürün ama ağlarım ben bedenim alışmış ne de olsa <br />Yalnızlık gülümser ekşi ekşi suratıma ben yalnızken ve ağlarken demekki yalnız değilmişim kendimi yalnız sanırken <br />Kötümser bir şekilde bakan yok bana karanlık bakar ama o iyidir aslında çünkü düşünme fırsatı verir insana..<br />[img width=263 height=125]http://img231.imageshack.us/img231/5916/adszen5rg6.jpg[/img]

2. r

rodali Yeni Üye

recaizade mahmut ekrem'le girdiği ilginç tartışma zemzeme-demdeme tartışması olarak adlandırılmaktadır. yanılmıyorsam mahmut ekrem ses uyumuna dikkat ederek yenilikçi bir düşünceyle düşünüyorken, muallim naci uyakta görünüşe önem vererek, klasik divan edebiyatı geleneklerine bağlı kalmak istemiştir. söylenilene göre tartışmanın bitmesi için olaya devlette el atmıştır.

3. M

Muhibbi Yeni Üye

ahmed midhat efendi'nin damadıdır

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş