Mevsimler Kelebek Draması

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

1. Masal Perisi

Masal Perisi Yeni Üye

Sizlere bu yazımda yavru kelebek isimli bir drama etkinliğimi paylaşmak istiyorum. Her sene ilkbahar mevsiminde öğrencilerimle uyguladığım bu dramayı uygulamadan önce çocukları sınıf içinde halka şeklinde minderlere oturtuyorum. İlkbahar mevsiminde etrafta hangi hayvanların görüldüğünden bahsedilirek kelebeklere dikkat çekilir. Her çocuğun kendini kelebek olarak düşünmesi rica edilir. Bazı çocuklar çiçek bazıları kelebek olur ( çiçek olanlara çiçek taç, kelebek olanlara renkli kelebek takılır ). Çocuklara ilkbahar mevsiminde kuzu, kelebek, kuş gibi sesleri duyabilecekleri söylenir ve bu sesler dinletilir.

Çocuklara şimdi anlatacağım hikayedeki çiçekler ve kelebekler gibi davranacaksınız denilir. Güzel ılık bir ilkbahar sabahıydı. Kırlar bayırlar mis gibi çiçek kokuyordu. Böcek, kuş ve böcekler neşe içindeydi.

Yavru kelebek güzel havayı çok sevdi. Rengarenk kanatlarını çırparak uçuyordu ( kelebek çiçek olan çocukların arasında dolaşır ). Önce papatyaya oradan da başka çiçeklere konmaya başladı. Kelebek çok yoruldu ve sonunda gelinciğin incecik dalına konup uykuya daldı ( kelebek ayaklarının üzerine çömelip uykuya dalar ). Kelebek öğretmen el çırpana kadar uyur, el çırpma sesi ile uyanır. Uyandıktan sonra kelebek oh biraz dinlendim şimdi biraz daha uçayım der ve tekrar kanatlarını çırparak gezmeye başlar. Drama bittikten sonra değerlendirme için aşağıdaki sorularımdan yararlanabilirsiniz.

Kelebek olduğunda ne hissettin?
    Çiçek olduğunda ne hissettin?
    Havada uçarken ne hissettin?
    Yorulduğun zaman ne hissettin gibi sorular sorar.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş