Mevlana’da Aşk

Konu, 'Güzel Sözler' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

1. yosun

yosun Süper Yönetici

Mevlana der ki: Aşk geldi, damarımda, derimde kan kesildi: beni kendimden aldı, sevgiliyle doldurdu. Bedenimin her yanını sevgili kapladı. Benden kalan yalnız bir ad, ondan ötesi hep o...Uğrunda bir ömür bağışlanan, yanıp yakılan bu eşsiz sevgili Allah`tır. Allah’a karşı aşırı sevginin kemale erişi, aşığın aşkta yok oluşudur. Gerçek ilhama mazhar olmuş, gerçek yokluğu zevk edinmişlerin en büyük arzusu "ilahi-vuslattır". Mevlana bu yolun coşkun aşığıdır, aşktan doğmuş, aşkla yoğrulmuştur." Bizim peygamberimizin yolu aşk yoludur, biz aşk çocuklarıyız; aşk bizim anamızdır" der ve diriliğin hakiki aşkta yok olmakla mümkün olabileceğini söyler; " Aşksız olma ki ölü olmayasın, aşkta öl ki diri kalasın" Mevlana’nın aşkı, ömrünün 3 merhalesinde olgunlaşmış, bir ömür bu uğurda harcanmıştır. Mevlana bunu şöyle dile getirir "hamdım, piştim, yandım". Mevlana’ya göre gerçek aşığa aşktan başkası haramdır. " Asıl olan sevmektir, insan mayasındaki bu duyguyu arıtmalı, ayıklamalıdır. Bedenimiz bir kovan gibidir bu kovanın balı ve mumu da ilahi AŞKTIR" Mevlana’nın şiirlerindeki bağ, gül ve bülbül, hepsi de birer semboldür, asıl maksat Allah`tır. Mevlana der ki:" Başımı koyduğum her yerde secde ettiğim O`dur. Altı yönde ve altı cihet dışında Mabut O`dur. Bağ, gül, sema ve sevgili... Hepsi bahane, maksat daima O`dur. İşte Mevlana’daki aşk ve sevgili... Çünkü o herkesi seviyor, herkesi kabul ediyordu. Onca insanlar ceset ve kalıp itibariyle çok, fakat maya ve ruh bakımından tekti.

2. Nursena

Nursena Admin

Aşkı en iyi yaşayanlardan ve en iyi tasvir edenlerden biridir Hz Mevlana.

3. Murat

Murat Yönetici

Aşkı birde bende görün, maşuk olmuş divane olmuş bir pervane gibi dolanıyorum gönül evinde..

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş