Mesleklerin Zorlu Ve Riskli Yanları Nelerdir?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

1. B

Bal Arısı Yeni Üye

Her mesleğin zorlu ve riskli yanları bulunmaktadır. Mesleklerin kimileri kişiyi bedenen yorarken; kimileri zihinsel yorgunluk vermektedir. Mesleklerin kişilerde bıraktıkları olumsuz etkilere ne demeli. Her birey yaşamak için birtakım olumsuz etkilere maruz kalmakta ve bu etkileri göz ardı ederek mesleklerini yapmaktadırlar.

*Gazeteciler, stres hastası: Bu meslekte uzun süre hareketsiz kalındığı için bel ve boyun fıtığına yakalanma riski oldukça yüksektir. Haber yazmada ya da araştırma yapmada birçok gazeteci genel olarak ellerini kullanmaktadırlar. Bilgisayar başında ömürlerini tüketen gazetecilerde karpar tünel sendromu ve parmaklarda duyu kaybı sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Bu kişilerde çoğu zaman stresten kaynaklanan kalp rahatsızlıkları ve göz problemleri de görülebilmektedir.

*Okullar ses kısıklığı yaşayan öğretmenlerle doludur: Öğretmenler yüksek sesle konuşmaktan sık sık sesleri kısılmaktadır. Aynı zamanda tebeşir tozu ya da okulların tozu nedeni ile de faranjite yakalanabilmektedirler.

*Kambur mimarlar da artış var: Mimar olan her bireyin karşılaşabilecekleri kaçınılmaz sorun göz hastalıkları; bel ve boyun fıtıkları. Tabii bel eğriliği ile kamburluk ta son senelerde artış gösteren mimarlık vasıfları arasında yer almaktadır.

*Balıkçıların ise cilt problemleri var: Mesleki astım balıkçıların sık karşılaştıkları sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Dudak kanseri ( dudakları zaman zaman ağlara takılan balıkçılarda görülür ) ya da bazı deniz canlılarının oluşturduğu astım balıkçıların vazgeçilmezi haline gelmiştir.

*Pilotlar ve işitme kaybı: Pilotlar sık sık yüksek basınca maruz kaldıklarından dolayı işitme kaybı sorunları ile karşılaşabilmektedirler. Görme bozuklukları, bel- boyun fıtığı gibi sorunlarda pilotların sağlık problemleri arasındadır.

*Veterinerlerde hayvan hastalıkları ile karşılaşabiliyor: Brucella ve şarbon hayvanlar aracılığı ile veterinerlerde sık görülen hastalıklar arasında yer almaktadır.

*Kimyagerlerin işi oldukça zordur: Bazı kimyasallara maruz kaldıkları için kimyasallar astım, faranjit, bronşit ve deri hastalıklara sebep olabilmektedir.

*Sağlık çalışanlarının mikroplarla mücadelesi: Her sene ortaya çıkan yeni hastalıklar ve mikroplarla mücadele hemşire ve doktorların genel mücadele konuları arasında yer almaktadır. Hastalara yardım etmek için canla başla çalışan sağlık çalışanları mikroplarla daima mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş