Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi

Konu, 'Aşçılar' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

1. Nehir

Nehir Admin Yetkili Kişi

Ben bu okulun öğrencilerindenim okulumuz Türkiye genelinde çok az bilinmektedir. Buna rağmen Türkiyenin her bölgesinden öğrencileri var ve okulumuzun öğrencileri sadece Türkiye sınırları içerisinde kalmayıp Almanya'dan ve Koreden öğrenciler gelmiştir. Buraya yazma amacım okulumu Tüm Türkiyenin bilmesini istemem Liseye geçecek arkadaşlar dikkatle okusun bu okul Türkiyede sadece ama sadece birtane var dünyada ise çok az denilecek kadar az sayıda(3 yada 4).Okulumuz gerçekten çok güzel bu okula gelipte pişman olan hiç görmedim elinizde altın mesleğiniz oluyor sonra 1.sınıftan sonra staj var genellikle akdeniz olmak üzere Türkiyenin her bölgesinde otellerde staj yapıyoruz ve okuldan bir ay önce ayrılıp bir ay geç okula giriyoruz yani 5.ayda staja gidiyoruz ve 10.ayda okula başlıyoruz ve anadolu lisesi bunuda unutmamak gerek.Benimle iletişim kurmak isteyenler özel mesaj ve profilden mail adresimden ulaşabilir.

KORE DEVLET GIDA ARAŞTIRMA MERKEZİ BİLİM ADAMLARI OKULUMUZU ZİYARET ETTİLER
    Kore devleti gıda araştırma merkezi bilim adamları 30 ekim 2008 günü okulumuzu ziyaret ettiler. Kore mutfağı hakkında bilgi verdiler ve özellikle Kore de milli yiyecek olarak gördükleri turşu dan bahsettiler.Türk Mutfağının dünyanın en önemli 3 mutfağından biri olduğunu bunun için de Kore mutfağı ile Türk mutfağı arasından bir kültür köprüsü kurmak istediklerini belirttiler. İleriki aşamalarda resmi bir protokol imzalanarak iki ülke arasında mutfak eğitimi ve öğrenci değişimi projeleri amaçlanmaktadır. Bu haberin tamamını ve fotoğrafları görmek için tıklayınız

OKULUMUZUN TARİHÇESİ
    Okulumuz, 1981 yılında ilki yapılan, Mengen Aşçılar ve Turizm Festivalinde aşçılar tarafından açılan "Aşçılık Okulu İstiyoruz" pankartıyla filizlenen fikirlerin hayata geçirilmesi çabaları ve dönemin Bolu Valisi Adnan DARENDELİLER'in katkıları ile il özel idaresi tarafından 1982 yılında temeli atılmış 1985 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Aşçılık okulumuz festivallerimizin ilçemize kazandırdığı mesleki okul olarak 36 öğrenci ile eğitime başlamış ve 1992 yılında da 13 kişilik ilk mezunlarını vermiştir. Okulumuzun ismi, 2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda isim birliğine gitmesi nedeniyle Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri kapsamına alınmıştır. Ancak, Türkiye’nin tek aşçılık lisesi olması sebebiyle isminin başına “Aşçılar” ifadesi eklenerek Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi olarak değiştirilmiştir. Bugün okulumuz, 30 dönüm arazi üzerine 9300 m2 kapalı alan içinde 16 derslik, 2 uygulama mutfağı, 1 servis atölyesi, 1 bilgisayar laboratuarı, 1 kütüphane, 1 çok amaçlı salon olarak kurulmuştur.

200 yatak kapasiteli okul pansiyonu 2007 yılındaki bir projeyle 4 er kişilik oda sistemine geçilmiştir. Bu şekliyle 144 kişilik olan pansiyonumuzda, öğrencilerimize banyo ve WC si oda içinde olan modern bir barınma ortamı sağlanarak öğrencilerimizin yaşam standardı artırılmıştır. Okulumuz bünyesinde 13 oda ve 25 yatak kapasiteli uygulama otelimiz ve 250 kişilik restorantımız halka açık hizmet vermektedir. Bundan sonraki en büyük hedefimiz; aşçılık mesleğine ara eleman yetiştirme yolunda açtığımız çığırda çıtamızı yükseltmek, orta öğretimi hızlı bir şekilde yüksek öğretime taşıyarak mesleki kaliteye katkıda bulunmaktır. Çağdaş eğitim araç ve gereçleri ile okulumuzu donatarak ulaşmış olduğumuz eğitim kalitesini daha da yükseltmektir. Ayrıca, Türk mutfağı geleneğini hızlı bir şekilde dünya mutfakları arasına taşıyarak uluslararası alanda hakettiğimiz mevkiye yükselmek için katkıda bulunmaktır.

TEK BAKIŞTA AŞÇILIK OKULU
    OKULUN ADI: Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi
    BULUNDUĞU YER: Türkbeyli Mah. İlyas Ertürk Sok. No 20 MENGEN / BOLU
    ALANI Toplam: 30 dönüm üzerinde 9300 metrekare kapalı alan
    EĞİTİM TÜRÜ: Tam Gün Tam Yıl
    EĞİTİMİN AMACI: Turizm sektörüne mutfak personeli yetiştirmek
    BİRİMLERİ: Okul Binası, Pansiyon Binası, Uygulama Otel ve Restorantı, Lojman
    DERSLİKLERİ: 20 derslik, 2 uygulama mutfağı, 1 servis atölyesi, 1 bilgisayar laboratuvarı
    PANSİYON: 144 kapasiteli odalı sistem
    ÖĞRENCİ SAYISI: 600
    NORM İDARECİ SAYISI: 1 müdür, 1 müdür başyardımcıs, 5 müdür yardımcısı
    NORM ÖĞRETMEN SAYISI: 37
    KURULUŞ YILI: 1985
    OKULDA BİR GÜNÜMÜZ: Sabah Dersler 08:30 da başlar 12:00-13:20 arası öğle tatili yapılır. Akşam 16:30 da son ders biter. Günlük 8 saat haftada 40 saat ders yapılır.
    TELEFON: 0 374 356 13 25 - 356 38 62
    OTEL: TELEFON 0 374 356 40 34
    FAX: 0 374 356 13 92
    OKUL FOTOĞRAFLARI: Burayı tıklayarak fotoğraf albümünü görebilirsiniz

SIK SORULAN SORULAR
    Ziyaretçilerimizden sürekli gelen, okula nasıl girileceği, kayıtların nasıl yapıldığı, hangi şartların gerektiği gibi soruları karşısında bilgilendirme amaçlı bu sayfayı hazırladık. Okulumuz Anadolu Meslek Lisesi stasüsünde olup İlköğretim sonrası OKS sınavı sonuçlarına göre mülakat yöntemiyle kayıt almaktadır. Detayları aşağıdaki açıklamalarda bulabilirsiniz.

KAYIT KABUL İŞLEMLERİ
    OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİ İLE ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİNE ÖĞRENCİ KAYIT VE KABUL SİSTEMİ YÖNERGESİ'NE GÖRE

Madde 6- Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinin birinci sınıflarına kız ve erkek öğrenciler gündüzlü olarak, DPY.sınavını kazanan erkek öğrenciler yatılı olarak kabul edilirler. Bu okulların birinci sınıflarına alınacak öğrenciler aşağıda yazılı genel şartları taşımaları gerekir.

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, (Türkiye’de oturma izni bulunan yabancı uyruklu öğrencilerin okula alınmaları Bakanlık iznine bağlıdır.)
    • Temel eğitim (İlköğretim Okulu) mezunu olmak,
    • Sağlığı ve fiziki durumu otelcilik ve turizm eğitimine ve turistik tesislerde görev yapmaya uygun olmak, (Pepelik, körlük, şaşılık, sağırlık, topallık, çolaklık, düztabanlık, ağız kokusu, sara, bayılma gibi arızaları bulunmamak.)
    • Evlenmiş boşanmış veya nişanlı olmamak,
    • 17 yaşını geçmemiş olmak.
    • Okul müdürlüğünce yapılacak mülakatta başarılı olmak.

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerine alınacak kız ve erkek öğrencilerin, otelcilik ve turizm meslek liseleri için gerekli olan şartların yanı sıra, aşağıda belirtilen genel şartları da taşımaları gerekmektedir.

• İlköğretimden sonra öğrenime ara vermemiş olmak,
    • Ortaöğretim seviyesinde herhangi bir okula bir süre devam etmemiş olmak,
    • Merkezi sistemle yapılan giriş sınavını (OKS) kazanmış olmak,

Ön Kayıt :
    Madde 7-
    Ortaokul mezunu öğrenciler okul müdürlüklerince yapılacak mülakata katılmak amacıyla çalışma takviminde belirtilen tarihler arasında ön kayıt yaptırırlar. Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerine ön kayıt yaptırabilmek için, merkezi sistemle yapılan sınavı (OKS) kazanmak gerekmektedir.

Mülakat :
    Madde 8-
    Ön Kaydı yapılan öğrenciler çalışma takviminde belirtilen ve ön kayıt esnasında öğrencilere duyurulan günlerde okul müdürlüklerinde kurulan komisyonlar marifetiyle mülakata tabi tutulurlar.

Kesin Kayıt :
    Madde 15-
    Mülakatta başarılı olan öğrencilerin kesin kayıtları çalışma takviminde belirtilen tarihlerde yapılır.

ÖN KAYIT İÇİN İSTENEN BELGELER
    1. Diplomanın aslı
    2. Sınav sonuç belgesi aslı
    3. 2 adet fotoğraf
    4. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER
    1. Sağlık raporu ( iki doktor onaylı )
    2. Vukuatlı nüfus cüzdanı örneği
    3. Veli ikametgah belgesi
    4. 8 adet fotoğraf
    5. 10 adet plastik dosya
    6. 5 YTL tutarında posta pulu
    7. 1 top fotokopi kâğıdı

OKUL KIYAFETİ ERKEKLER İÇİN :
    • Siyah takım elbise ( üç düğmeli )
    • Siyah kravat
    • Beyaz gömlek
    • Siyah V yaka süveter ve/veya kazak
    • Siyah çorap
    • Siyah ayakkabı

KIZLAR İÇİN :
    • Siyah ceket
    • Gri kumaş etek ve/veya siyah kumaş pantolon
    • Beyaz gömlek
    • Siyah çorap
    • Siyah ayakkabı
    • Siyah kurdele
    • Siyah V yaka süveter ve/veya hırka

Kaynak: Ayrıntılı bilgilerde "www.ascilikokulu.com"

2. I$ık

I$ık Gümüş Ufağı

Çok büyük Ustalar ve akabinde lezzetlere sahne olan bir egitim yuvası.
    Tebrikler.

3. FATMA AYNUR

FATMA AYNUR Yeni Üye

bunlara bide mengenli olmanız gerekdigi eklenmeli:(
    çünkü ahçılar hemşerisi olmadan bu okul mezunlarını sadece garsonlukda kullanıyor:(yemek olarak sosları ve salataları ögretiyolar)
    staj için otellerde illada bu okul u tercih ediyolar mutfakda bu okuldan ankarada da var ama iş konmuşunda mutfakda çalışmaları sorun çünkü okul ankarada:((((ögrencilerde mengenli degil.anlayacagınız burdada hemşerilik önemli:(((((((

4. I$ık

I$ık Gümüş Ufağı

Bu hususu bilmiyordum* ancak gerçeklik payı var gibi neden derseniz genellikle aşçılar listesinde Bolu / Mengen yazıyor. Buna rağmen azim edilmeli ögrenilmeli diye düşünüyorum.

5. Nehir

Nehir Admin Yetkili Kişi

bende yeni duydum ama fatma aynur söylüyorsa mutlaka gerçeklik payı vardır.

6. Yamesin

Yamesin Yeni Üye

Mengen Aşçıları gerçekten çok ünlü.

7. Nursena

Nursena Admin

bolu aşçılık lisesi giriş şartlarını merak edenlere iyi bir açıklama..

8. Murat

Murat Yönetici

Aşçılık mesleginin ana vatanı diye tabir edilen Mengen bölgesi. Lezzet Ustalarının doğdıgu yetiştigi yerlerlendir. Havasındanmı Suyundanmı bilinmez ancak ellerinin tadı çok güzel.

9. Abdullah

Abdullah Yeni Üye

Çok büyük ustalar....

10. cavss

cavss Yeni Üye

Mengen denilince aklıma ilk sırada gelen Aşçılardır. Bolunun bu güzel ilcesinde yemeklerin tadları sanırım akdenize kadar uzanır.

11. abrek

abrek Yeni Üye

belli bir zaman sonra artık hepsi aşçı olacagını düşündüğünden mengen diyince aşçı akla geliyor o yüzden...yoksa her bölgeden işin erbabı ustalar çıkmaktadır...

12. Muhibbi

Muhibbi Yeni Üye

Aşçılığın temelleri burda atılabilir

13. Şaban

Şaban Yeni Üye

Aşcılıkda çok iyi para var

14. Misafir

Misafir Misafir

mengenin puanı kaç onu öğrenebilirmiyim?

15. Misafir

Misafir Misafir

arakadaşlar ben gelmek istitorum ama en kayseride yim okul boluda yeni çok uzak ve çok uzaktır tek başıma nasıl geliym:confused:

16. Misafiremre

Misafiremre Misafir

yaa sbs kac istıyor bu okul

17. Misafir

Misafir Misafir

bu sene tavan puanı kaçdı bu lisenin

18. Buraya giriş kaç puan söylermisiniz

19. onur koca

onur koca Misafir

abi bu okuldaki mülakat soruları nasıl aşçılığı çok istiyorum ama çok iyi deilim snavlarda mülakatı nasıl kazanıyoruz bide bu okula çok gelen oluyomu her sene kayıtlarda az kişi mi tercih ediyo bu okulu . bu okulu az kişi tercih ederse belki bu okula girme şansın olabilir bu sene

Sayfayı Paylaş

Misafirler bu sayfaya şu kelimeleri arayarak geldiler:

1. bolu mengen aşçılık lisesi

,
  2. bolu mengen aşçılık lisesi puanı

,
  3. bolu aşçılık lisesi

,
  4. ascilik liseleri puanları,
  5. bolu mengen aşçılık okulu puanları,
  6. bolu mengen aşcılık taban puanı,
  7. aşçılık icin sağlık raporu,