“Mavi Çiçekli Dağ Sümbülü” adlı hikâye; “Maviyi Çok Seven Dev” adlı oyun; “Hep Mavidir Elbiselerim”

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman-Türkçe:

Öğretmen sınıfa karton ve kırmızı elişi kâğıdından önceden hazırladığı kirazları kulaklarına takarak girer. Çocukların dikkatini küpelerine çekerek bunların kaç tane olduklarını söylemelerini ister. Kulaklarındaki kiraz kadar parmaklarını göstermelerini ister.

Kirazın iki tane olduğunu ve her zaman kiraz ağacında birlikte bulunduklarını anlatır. Vücudumuzda da organlarımızdan bazılarının iki tane olduğunu belirterek çocuklardan bunları bularak göstermelerini ister. (Göz, kaş, kulak vb.)

Drama:

Öğretmen “Mavi Çiçekli Dağ Sümbülü” adlı hikâyeyi çocuklara çomak kukla kullanarak anlatır.

Mavi çiçekli dağ sümbülü kendini diğer çiçeklerden çok farklı hissediyordu. Kendisi ile aynı renkte olan bir çiçek yoktu. Arkadaşı gelinciğin rengi kırmızı idi. Kırmızı olan birçok çiçek daha vardı. Diğer arkadaşı papatyanın rengi beyaz idi ve o renkten de çokça bulunuyordu. Ama kendisi gibi mavi olan bir çiçek göremiyordu. Bütün gün etrafına kendisi gibi mavi renkli çiçek bulmak için bakınıyor, kafasını sağa ve sola çeviriyordu.

Bir gün “Galiba mavi renkli çiçek bulamayacağım.” diye kendi kendine düşünüyorken bir uğur böceğinin üzerine yavaşça konması ile irkildi. Dağ sümbülü uğur böceğini görünce, “Bak işte! Sen de kırmızı renklisin. Uğur böceği kardeş, benim gibi rengi mavi olan birini tanıyor musun,” dedi. Uğur böceği dağ sümbülünün üzerinde uçarak kanatları ile gökyüzünü işaret etti.

“Üzülmene hiç gerek yok. Çünkü senin renginden doğada birçok şeyde var. Mesela gökyüzüne baksana, masmavi” diyerek yanından uzaklaştı. Dağ sümbülü kafasını gökyüzüne doğru çevirdi. Gerçekten de ne kadar güzel masmavi idi. Kendi kendine

“Neden daha önceden fark edemedim. Ben hep sağıma soluma bakıyordum. Meğer bana ne kadar yakındaymış.” diye söylendi. O günden sonra kendini herkesten farklı hissetmiyor. Ne zaman canı sıkılsa gökyüzünü izliyordu. Gökyüzündeki bulutlar hep şekil değiştiriyorlar onu eğlendiriyorlardı. Dağ sümbülünü gören herkes onun başını her zaman dimdik buldular. Çünkü o her gün bıkmadan kendisi gibi mavi olan gökyüzünü izliyordu. Bütün çiçeklerden farklı olmak artık onu hiç rahatsız etmiyordu. (N.Şirin)

Çocukların göz renkleri incelenerek mavi gözlü olan arkadaşlarını fark etmeleri sağlanır.

Herkesin farklı renklerde saçı, gözü, kilosu ve boyu olabileceğine dikkat çekilerek bunların hepsinin ayrı güzel olduğu vurgulanır.

Oyun- Hareket- Müzik:

“Maviyi Çok Seven Dev” adlı oyun oynanır.

“Ormanda yaşayan kırmızıyı seven dev ile önceden tanışmıştık. Onun evinin yanına maviyi seven bir dev taşınmış. Evinde hiç eşyası yokmuş. Sınıfımızdaki mavi olan şeyleri onun için biriktirelim. Onun evini sevdiği renkle döşeyelim.” denilerek çocuklar iki gruba ayrılır. Müzik açıldığında sınıftaki mavi olan oyuncak ve eşyaları bir araya toplanır.

Toplanan oyuncaklar sayılır. İçlerinde ikişer tane olanlar ayrılır. En çok mavi renkli nesne toplayan grup oyunu kazanır.

“Hep Mavidir Elbiselerim” adlı şarkı söylenir.

Hep mavidir elbiselerim,

Ben bu rengi pek çok severim,

Gökyüzünü cicim, çok sevdiğim için,

Hep mavidir elbiselerim.

Mavi renkli kıyafetleri olan çocuklar bir araya gelerek yukarıdaki şarkı söylenirken kıyafetlerini gösterirler.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş