Masal Okurken Dikkat Edilen Noktalar

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Çocuklarınıza seçeceğiniz masalların öncelikle ona hitap ediyor olması gelişim alanına uygun olması masal seçiminde dikkat edilecek en önemli hususlar arasında yer almaktadır.

İşte masal seçiminde dikkat edilecek hususlar:

*Çocuğunuza masal seçiminde bilişsel ve duyuşsal alana hitap edebilecek tarz masal tercihinde bulunmalısınız.

*Belli yaşlarda soyut kavramların çocuklarınızı olumsuz etkileyeceği konusunu göz ardı etmeyin.

*Masalı gün içerisinde en keyifli zaman diliminde okumaya gayret edin.

*Kitaplar üzerinde konuşabilirsiniz; ama öncelikle çocuğunuzun fikrini almaya özen göstermelisiniz.

*Masal okurken kullanacağınız ses tonu, ifade, mimik, jest ve tavırlara dikkat etmelisiniz.

*Aynı masal kitabı defalarca okunması istense dahi sabır ile hikayeyi okuyun.

*Masal kahramanları ile ilgili yorum yaparken aynı senin gibi ya da teyzene çok benziyor gibi ifade kullanımında bulunarak çocuğunuzun hayal gücünü sınırlamayın.

*Her gün bir masal okumayı alışkanlık haline getirin.

*Masalı bir dinlenme etkinliği gibi okuduğunuz zaman daha etkili bir sonuç alabileceğinizi unutmamalısınız.

*Masal okurken mimiklerinizi canlı tutmaya gayret etmelisiniz.

2. Netice

Netice Yeni Üye

Masal okumak gerçekten beceri isteyen bir iş, eşim kızıma çok güzel masallar okuyabiliyor benim ise onun kadar başarılı olduğum söylenemez.

3. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Bir anaokulu öğretmeni olarak iyi masal okuduğumu düşünüyorum; hele bir de farklı ses efektlerinden yararlandığım zaman - kendi sesimi değiştiriyorum - çocuklar masal dinlemeye bayılıyorlar.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş