“Lütfen” adlı şarkı; “Padişahın Oğlu” oyunu

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman- Sanat:

Öğrenciler güler yüzle karşılanarak etkinlik masalarına yönlendirilir. Kâğıt kesme kuralları hatırlatılarak makasla el işi kâğıtlarını kesme çalışması yapılır. Kesilen malzemeler beyaz kâğıtlara yapıştırılarak özgün ürünler oluşturmada kullanılır. Ürünlerin biçimlendirilmesinde pastel boyadan da faydalanabilir.

Oyun- Hareket; Müzik; Türkçe:

“Lütfen” adlı şarkı öğretmen tarafından özgün ezgi oluşturularak söylenir.

Lütfen

Benim adım lütfen,

Bir şeyler istenirken kullanılırım ben.

“Lütfen!” diyerek istersen sen,

Yerine getirilir isteğin hemen.

Ama bir şeyi unutma lütfen,

Güzel isteklerde bulun,

Beni söylerken,

Lütfen lütfen!

İşte buyum beeennnnn…(N.Şirin) sözleri ritimli olarak (ritim aletleri kullanılır) söylenerek çocukların öğrenmesi sağlanır.

“Padişahın Oğlu” oyunu çocuklarla oynanır. Çocuklardan biri padişahın oğlu olarak seçilir. Seçilen çocuğa at olarak kullanabileceği bir sopa verilir. Diğer çocuklar el ele tutuşarak padişahın oğlunun kendilerine gelişini izlerler. Padişahın oğlu atına binme öykünmesi yaparak çocukların yanına gelir. Aşağıdaki tekerlemeyi söyler. “Bir gün padişahın oğlu bindi geldi atıyla. / Meydanda olanlara hep baktı sırayla. / Kimi seçeyim acaba? / Binsin gelsin atıma içlerinden en kibarı. Padişahın oğlu ata binme isteğini en güzel ifade edeni seçer. (Lütfen atına binebilir miyim vb.)

Çocuklar görmeden önce öğretmen büyük bir zarf hazırlar. Hazırlanan zarfın içine gazeteden kesilen değişik zamanlarda yapılan etkinlikler konulur (Yemek yiyen, bir şey isteyen, uyuyan vb. insan görüntüleri bulunmaktadır.).

İstekler zarfından çıkan her resmin “Lütfen!” diyerek bir ricada bulunduğunu belirtir. Zarftan bir resim çekerek örnek bir cümle kurar. Mesela, yemek yiyen bir çocuk görüntüsü zarftan çekildiği takdirde, bu çocuk çevresindekilere isteklerini belirtmek için neler söyleyebilir. “Lütfen tuzu uzatır mısın?”, “Lütfen çorba koyar mısın?” vb. cümle kurarak açıklamada bulunur. Diğer resimleri de çocukların değerlendirmesini ister.

İsteklerini düzgün cümle kurarak belirten çocuklar alkışlanarak ödüllendirilir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş