Leylekler Geri Dönüyor; İlkbahar Ağacı Yapıyoruz

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Anasınıfı öğretmeni olarak her zaman dikkat çekerek çocukların zevkli hikayeler dinlemesine rehberlik etmekteyim. Kukla kullanımı ya da farklı slaytlarla anlatacağım hikayeler öğrencilerimi her daim mutlu etmiştir. Şimdi sizlerle leyleklerin dönüşü ve ilkbahar ile ilgili anlattığım hikaye etkinliği ile bütünleştirdiğim sanat çalışmasını paylaşmak istiyorum.

Serbest Zaman:

Öğretmen, çocuklara: “Şimdi size küçük bir misafir getireceğim. Bu misafir dünyaya yeni geldi.” diyerek sınıfa civciv getirir. Sınıfta civciv için bir köşe hazırlanır. Çocukların civcivi incelemeleri sağlanır. Sonra ilkbaharda hayvanlarda da değişiklikler olduğu söylenir. İlkbaharda, hayvanların yavruladığı, sonbaharda göç eden leyleklerin geri döndüğü, kış uykusuna yatan hayvanların uyandığı anlatılır.

Öğretmen “Leylek havada tak tak. Ses çıkarır lak lak!” tekerlemesini söyleyerek sınıfa girer.

Öğretmen eline leylek resmi alır. Çocuklara leyleği konuşturur.

“Kış gelince buralar çok soğuk olmuştu. Biz de arkadaşlarımızla sıcak yerlere gitmek istedik. Hep birlikte çok uzaklara gittik. Şimdi havalar ısınınca tekrar buraya geldik. Sizler ne kadar hoş çocuklarsınız. Size başka hayvan dostlarımın ilkbahar gelince neler yasadıklarını anlatayım mı?” diye sorar. O zaman arada sırada benim gagama bakın orada dostlarımla ilgili bilgiler göreceksiniz.” der.

Türkçe- Sanat:

Öğretmen leyleğin ağzına mandalla bir kart takar. Kartta bir hikâye yazılıdır. Öğretmen “Mırnav Kedinin Tüyleri” adlı hikâyeyi anlatır.

“Mırnav Kedi bir yaşına yeni girmişti. İlk defa ilkbaharı yasıyordu. Çok sevinçliydi. Havalar ısındığı için kırlarda koşuyor, arkadaşları ile oynuyordu.

Bir gün tüylerinin döküldüğünü fark etti. Çok korktu.

Yoksa tüysüz mü kalacaktı? Hemen annesinin yanına giderek: “Anne benim tüylerim dökülüyor. Ne yapacağım?” diye sordu.

Annesi, “Yavrum endişelenme biz tüylü hayvanların yani köpek, tavsan gibi dostlarımızın da sonbaharda tüylerimiz artar. İlkbaharda ise dökülür. “Neden sonbaharda artar da ilkbaharda dökülür annecim?” dedi, merakla Mırnav Kedi: “Kışın üşümeyelim, yazın da çok terlemeyelim” diye.

Mırnav Kedi, annesinin sözü biter bitmez: “İnsanlar kışın kaban giyiyor, baharda da çıkarıyor. Biz de tıpkı onlar gibi mi yapmış oluyoruz?” diye sordu. Annesi “Aferin benim tatlı yavruma.” dedi. Mırnav Kedi neşe ile arkadaşlarına öğrendiklerini anlatmaya gitti.” (M. ŞAFAK)

Öğretmen, pamuklarla ilkbahar ağacı çalıştırır. Kuru dallara yuvarlanarak yapıştırılan pamuklar sarı, pembe renkli sulu boya ile boyanır. Aşağıya eklediğim ürün görsellerine göz atarak daha farklı ilkbahar ağpacı yapım çalışmaları içerisine de girebilirsiniz. Haydi kolay gelsin.

984f611c8ab6161.jpg 24794f8090793d97b.jpg IMG_8778[1].JPG rvore_mão_1479034406.jpeg

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş