Kurban Keserken Okunacak Besmele

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  _

  Kurban Keserken Nasıl Besmele Çekilir ? ,
  Kurban Kesilirken Hangi Dua Okunur ? ,
  Kurban Keserken Besmele Şartmı ,
  Kurban Keserken Besmele Çekmek Gereklimi ? ,

  Bilim adamları, hayvan kesimi sırasında dinen yerine getirilmesi zaruri olan ‘Bismillah, Allahu Ekber’ sözünün kesilen etler üzerindeki herhangi bir etkisi olup olmadığını araştırınca şaşırtıcı sonuçlarla karşılaşıyorlar.

  İster kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse o hayvanın eti yenilmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse bu hayvanın eti yenilir.

  Kurban Keserken Besmelenin Terkedilmesi

  Kesilen bütün hayvanların helâl olması için, keserken besmele çekilmesi şarttır. Şâfiîler dışındaki diğer mezhebler bu hükümde ittifak etmişlerdi. Kesilen hayvan, kurbanlık olsun olmasın, keserken besmele çekmek şarttır. Kurbanı, kasıtlı olarak besmele çekmeksizin kesen kişinin kestiği hayvanın eti yenilmez. Ama unutarak besmeleyi terkeden kişinin kestiği hayvanın eti yenilebilir. ALLAH´tan başkasının adına kesilen hayvanların etleri yenilemez. ALLAH´tan başkasının adına kesmek demek, hayvanı keserken, kendisine tapınılan şeyin adını yüksek sesle anmaktır. Müşrikler, putları için kurban keserken, adına kesilen putun adını yüksek sesle anmayı âdet hâline getirmişlerdi.

  Kurban kesilirken üç defa Bismillahi Allahü ekber denilir ve şu ayetler okunur

  Okunuşu: Kul inne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi Rabbi’l-Âlemîn lâ şerîke leh. Ve bi zalike umirtü ve ene evvelü'l müslimîn. (En’am 6/ 162-163)
  (En’am 6/ 79)(Okunuşu: İnnî veccehtü vechiye lillezî fatare’s-semâvâti ve’l-arda hanîfen ve mâ ene min’el-müşrikîn.)
   

Sayfayı Paylaş