Kurban Keserken Nasıl Vekalet Alınır, Verilir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Mübarek Kurban Bayramın'da kurban kesecek yada kestirecek kişilerin en çok merak ettiği konulardan biride kurban kesimin de vekalet işleyişinin nasıl olduğudur.

İlk olarak kendiniz kurbanı kesmeyecek ve bir başkasına kestirecek seniz bu kesime kalben niyet etmeniz yeterli olacaktır. Örnek verecek olursak :Allah rızası için Kurban bayramı kurbanımı kesmeye seni vekil tuttum yada şu kişiyi vekil olarak belirledim demeniz yeterli olacaktır.
    Bunun yanı sıra Kurbanı hem başkası alacak hemde bir başkası kesecekse o zaman niyet şu şekilde yapılmalı: Kurban bayramı kurbanımı almaya aldırmaya kesmeye ve kestirmeye diye niyet edilmelidir yada daha kısa bir şekilde de niyet edebilirsiniz: Kurban işimi halletmek için seni vekil ettim.

Kurbanı bir başkasına kestirirken Allah rızası için bayram kurbanı kestirmeye seni vekil ettim demek yeterli olacaktır.

Eğer bir kişi üzerine kurban kesmesi vazife olmamış olsa fakat vekil vacip diyerek keserse kurban yine nafile olarak sahih olmaktadır. Nafile kurban olsun akika Kurbanı olsun yada adak kurbanı olsun bu kurbanlar yanlışlıkla vacib diye kesilse bile bir mahzuru olmamaktadır.

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş