Kurban Etinin Ne Kadarı Dağıtılır?

Konu, 'Her Telden' kısmında Mavi tarafından paylaşıldı.

 1. Mavi

  Mavi Sağlık Ekibi

  Kurbanın Eti Nasıl Dağıtılır?
  Kurbanın Etinin Ne Kadarı Dağıtılır?
  Kurban Bayramında kesilecek kurbanlıkların ne kadarını ne derecede kimlere dağıtmak gerekir.
  Kurban Eti Dağıtmak Kurban Bayramı Geldi Kurban Etini Nasıl Dağıtıcaz Kurban etinin Ne Kadarını dağıtmalıyız hemen öğreniyoruz..
  • Kurban etini kesen kimse de yiyebilir. Fakir olsun zengin olsun herkese ve zimmî kâfire de verebilir. Etin üçte birini evine üçte birini komşulara gerisini fakirlere vermek müstehabdır. Hepsini fakirlere sadaka vermek veya kendi evine bırakmak da câiz olur.
  • Kurban etini evinde 3 günden fazla bırakabilir. Kurban sahibi zengin değilse çoluk çocuğunun et ihtiyacını karşılamak için hepsini evinde bırakabilir. (Bedâyi)
  • Hayvan kesildikten sonra eti telef olsa [mesela yansa köpekler yese] vacip sâkıt olur. Tekrar kesmek gerekmez. Kan akıtmakla vacip yerine gelmiştir. (Hindiyye)
  • Kurbanın hiçbir yeri satılmaz. Eğer bir kısmı satılırsa satılan kadarının bedelini tasadduk etmek gerekir. Fakat kurbanın eti ile yenecek birşey alınıp yense o miktarı tasadduk gerekmez. (Hindiyye İ. Âbidîn)
  • Dört mezhepte de gayrimüslime zekât verilmez fakat herhangi bir fayda umularak zimmî gayrimüslime sadaka verilebilir. Hanefî’de zimmî gayrimüslime kurban eti de verilebilir
  • Aslında her türlü sadakayı salihlere iyilere vermek elbette faziletlidir. Herhangi bir sebeple mesela İslâmiyeti sevdirmek için fâsıklara kâfirlere de vermek câizdir. Şâfiî mezhebinde ise verilmez.
   

Sayfayı Paylaş

Misafirler bu sayfaya şu kelimeleri arayarak geldiler:

 1. kurbanin ne kadari dagitilmali

  ,
 2. kurban etinin ne kadarı dağıtılır

  ,
 3. kurban etinin ne kadari dagitilmali

  ,
 4. kurbanin ne kadari dagitilir,
 5. kesilen kurbanın ne kadarı dağıtılır,
 6. kesilen kurbanın ne kadarı dağıtılmalı,
 7. kurban etinin ne kadari dagitilacak,
 8. kurban etinin ne kadarı dağıtılır ?,
 9. kurban etinin nekadari dagitilmali,
 10. yhs-ddc_bd