Kuranı Kerim Okunduktan Sonra Hatim Duası Nasıl Yapılır?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Kuran-ı okuyan kişi nasıl hatim yapar, hatim duası yapmak için neler gerekli? Öncelikle hatim nedir, hatim mühürlemek, sona erdirmek anlamındadır. Kur'an-ı Kerim'i en başından sonuna kadar okuyup bitirmeye Hatim yapmak denmektedir. Yani kutsal kitabımızdaki 114 surenin hepsini okuyup bitirmektir Hatim. Hatim yapanlar övülmüştür.

Yüce kitabımız olan Kur'an-ı Kerim'i baştan sona okuyup bitirdikten sonra yapılan duaya Hatim Duası denir. Peygamberimiz Hz. Muhammed Sav. Kur'an-ı hatim edeceği zaman, ailesini, komşularını toplar ve onlarla birlikte dua ederdi. Bu nedenle hatim duası için dostları ve aileyi toplamak dinimizce uygun görülmüş müstehap olmuştur.
    Bereketli olan Hatim duasına başlamadan hemen önce Nas ve Fatiha sureleri ile Bakara suresinin başından beş ayet okumak sünnettir. Bu surelerin ardından Hatim duası yapılır.

Allah Hatimlerinizi kabul eylesin.

Ekli Dosyalar:

2. aldemira

aldemira Yeni Üye

KURAN okumaktan ne anlamalıyız.

3. aldemira

aldemira Yeni Üye

Kur'an-ı Kerim'i en başından sonuna kadar okuyup bitirmeye Hatim yapmak denmektedir.

sevgili dost,

kuran 23 yılda tamamlanmadı mı.
    son sure ayetler indikten birkaç ay sonra ALLAHIN RESULU
    VEFAT ETMEDİ Mİ.

ACABA
    Kur'an-ı Kerim'i en başından sonuna kadar okuyup bitirmeye Hatim yapmak denmektedir.
    BU cümle de düşünmemiz gereken çook boyut yok mu.

ne dersin, KURAN okumak,
    öyle lafızları anlamadan tekrar etme olarak anlamamış Peygamber ve arkadaşları,
    düşünelim
    Okumak nedir acaba.

Sayfayı Paylaş

Misafirler bu sayfaya şu kelimeleri arayarak geldiler:

1. hatim duası nasıl yapılır

,
  2. hatim nasıl yapılır

,
  3. hatim nasıl indirilir

,
  4. kuran hatmi nasil yapilir,
  5. kuranı bitirdikten sonra ne yapılır,