Kuran'ı Başkası Okurken Takip Edersek Hatim Olur mu?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Başkasının okumuş olduğu Kuran-ı Kerim'i bizde Kuran'dan takip ederek okusak Kuran-ı Kerim'in hatmi olur mu? yoksa sadece takip ettiğimiz için sevap mı yazılır?

Şayet birisi Kuran-ı Kerim'i okuyorsa sizde onunla birlikte harfleri ağzınızdan çıkarmış olursanız Hatim yapmış olursunuz. Fakat Kuran-ı okuyan ile birlikte okumayıp sadece göz ucu ile takip ederseniz onu dinlediğiniz ve izlediğiniz için Rahmeti bol olan Allah sizi mükafatsız bırakmayacak bunun için hatim yapmış gibi sevabını alırsınız.
    Kuran-ı Kerim Mukabale.jpg
    Bildiğiniz gibi özellikle Ramazan ayında camilerde yapılan bir kişinin okuyup diğerlerinin ise dinleyerek ve takip ederek Kuran okumasına hatme mukabele hatmi denilmektedir. Ramazan ayı içerisinde mukabele hatmi yapmak Peygamberimizin güzel sünnetlerinin başında gelmektedir. Burada ölçü şu; Okuyan ile takip eden aynı sevabı almaz ancak Kuran-ı takip etmek ona mukabale etmek ile çok büyük sevaplar alırsınız. Yinede siz kendinizi geliştirerek harfleri çıkarmaya gayret ediniz. Burada sıkıntı genellikle mukabeleleri İmamlar okuduğundan onlar çok seri ve hızlı olduğundan büyük oranda ayetleri kaçırabilirsiniz.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş