Kuran'da Namaz kılmak ile ilgili ayetler nelerdir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Hayat rehberimiz olan Kuran'da Namaz kılmak ile ilgili cenabı Allah'ın sözü ve emirleri ile bizlere indirilen Kuran'ın içerisinde dinin direği olarak belirtilen Namaz kılmak ile ilgili bir çok ayet vardır, bu ayetleri okuyunca Namaz'ın neden İnsan için önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Namaz kılan bir toplum olmak dileklerimizle bu güzel ilahi sözlere kulak verelim.

(Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah’ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah, yaptıklarınızı biliyor. [Ankebut suresi 45.ayet]

“Ey Meryem! Rabbine divan dur. Secde et ve (O’nun huzurunda) rükû edenlerle beraber rükû et” demişlerdi. [Ali imran suresi 43.ayet]

Ey iman edenler Sabırla ve namazla yardım dileyin. Gerçekten Allah sabredenlerle beraberdir.[Bakara suresi 153.ayet]

Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin. Şüphesiz namaz, Allah’a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir. [Bakara suresi 45.ayet]

Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar. [Bakara suresi 3.ayet]

Namazlara ve orta namaza devam edin. Allah'a gönülden boyun eğerek namaza durun. [Bakara suresi 238.ayet]

De ki:Şüphesiz benim namazım ibadetlerini dirimin ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah’ın dır. [Enam suresi 162.ayet]

Onlar namazı dosdogru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler. [Enfal suresi 3.ayet]

Onlarki yeryüzünde kendilerini yerleştirir iktidar sahibi kılarsak,dosdogru namazı kılarlar,zekatı verirler,magrufu emrederler,münkerden sakındırırlar.Bütün işlerin sonu Allaha aittir. [Hac suresi 41.ayet]

Onlarki Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir;kendilerine isabet eden musibetlere sabredenler,namazı dosdoğru kılanlar ve rızık olarak verdiklerimizden infak edenlerdir. [Hac suresi 35.ayet]

İman etmiş kullarına söyle:alışverişin ve dostlugun olmadıgı o gün gelmezden evvel dosdogru namazı kılsınlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden gizli ve açık infak etsinler[İbrahim suresi 31.ayet]

Rabbim beni namazında sürekli kıl soyumdan olanlarıda.Rabbimiz duamı kabul buyur. [İbrahim suresi 40.ayet]

Suçlu-günahkarları;Sizi su cehenneme sürükleyen-iten nedir?onlar biz namaz kılanlardan değildik dediler. [Müdessir suresi 43.ayet]

Nerde olursam[olayım.ayet]beni kutlu kıldı ve hayat sürdüğüm müddetçe bana namazı ve zekatı emretti [Meryem suresi 31.ayet]

Ailene namazı emret ve kendin de ona devam et. Senden rızık istemiyoruz. Sana da biz rızık veriyoruz. Güzel sonuç, Allah’a karşı gelmekten sakınmanındır. [Taha suresi 132.ayet]

Gerçekten ben Allah’ım benden baksa ilah yoktur;su halde bana ibadet et ve beni zikretmek için dosdogru namaz kıl. [Taha suresi 14.ayet]

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş