Kurabiye Yapalım, Kedicik Okulda Hikayesi

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Sanat, Türkçe:

Öğretmen çocukları masalara yönlendirir.

Önceden yoğrulmuş kurabiye hamuru kalpli kalıplarla çocuklar tarafından şekillendirilir.

Kurabiyeler pişirildikten sonra bir kısmını çocuklar yer, bir kısmı da anne ve babalara sürpriz yapmak için paketlenerek evlere gönderilir.

Ardından “Servisim Geliyor” adlı parmak oyunu oynanır.

Servisim geliyor, / Kornası çalıyor. / Dat dat dat (Korna çalma hareketi yapılır.)! / Annem beni öpüyor (Sarılma hareketi yapılır.). /

“Güle güle yavrum!” diyor, / “Allaha ısmarladık anneciğim! / Akşama döneceğim.” (El sallanır.).

Öğretmen “Kedicik Okulda” adlı hikâyeyi çomak kuklalar ile anlatır.

“Minik bir kedicik varmış. Ailesi onu çok severmiş. Bir gün annesi minik kediye, “Artık senin okula gitme vaktin geldi.” demiş. Okula gitme fikri kediciğin çok hoşuna gitmiş. “Miyaaaaaav! Yaşasın! Orada birçok oyuncağım ve arkadaşım olacak. Ben orada çok eğleneceğim.” diye düşünmüş.

Ertesi gün minik kediye çanta, kitap, boya kalemleri alınmış. Okul başlayacağı günün gecesinde çok heyecanlıymış. Heyecanından gözüne uyku girmiyormuş. Sağa dönmüş, sola dönmüş bir türlü uyuyamamış. Sonunda okulda neler yapabileceğini hayal ederken uyuyakalmış. Sabah olduğunda annesi ona; “Minicik bir kedicik yatağında uyuyor, uyuyor. Kedicik artık kalksana. Dönüp bana baksana. Kedicik kalk, kedicik kalk.” diye şarkı söyleyerek kaldırmış.

Minik kedicik hemen kahvaltısındaki sütü içmiş. Annesi ile birlikte okula doğru yola çıkmışlar. Sonunda okula gelmişler.

Okul yemyeşil bir ağacın üzerindeymiş. Minik kedicik okulun içini çok merak etmiş, hemen içine girmişler. Sınıfın kapısını çalmışlar. İçeriden birisi “Girin!” diye seslenmiş. Kedicik sınıfın içini görecekken….” hikâyemiz burada kalmış. Şimdi birlikte sınıfımızda dolanalım acaba sınıfımızda neler varmış kediciğe anlatalım.” (N.Şirin)

denilerek hikâye anlatımında kullanılan kedicik kuklası ile sınıf dolaşılarak ilgi köşeleri incelenir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş