Kuklanın Çocuk Gelişimine Katkısı

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Kuklalar dünyanın birçok yerinde çeşitli yöntem ve tekniklerle kullanılmaktadır. Anasınıfı öğretmenlerinin özellikle Türkçe etkinliklerinde yararlandıkları kuklaların çocuk gelişimine katkısı büyüktür. Okulöncesi eğitimde kuklalardan günün hemen hemen her saati kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Serbest zaman etkinlikleri, ana dil çalışmaları, etkinlikler arası geçişlerde kuklalardan sıklıkla yararlanılmaktadır.

Okulöncesi eğitimde kuklalardan yararlanılacak şekilde eğitim öğretim ortam düzenlemeleri çocuklar üzerinde hayal gücünü ve yetenekleri destekleyici şekilde ilerleme kaydetmenize yardımcı olmaktadır. Farklı kukla karakterleri ile çocukların hayal dünyaları için kapı aralamaya başlarsınız. Kuklalar sayesinde çocuklar yaratıcılıklarını kuvvetlendirip özgün ürünler oluşturabilmektedirler.

Çocuklar kuklaları kullanırken dili etkin bir biçimde kullanabilmektedirler. Özellikle hikaye etkinliğinde kuklalardan yararlanarak çocukların dil gelişimine katkıda bulunabilir; hangi kelimelerin nerelerde kullanıldıkları hakkında kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş