Küfürlü Sözler

Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

1. I$ık

I$ık Gümüş Ufağı

Messenger ( msn ) facebook , icq , mIRC gibi bir çok platformda karşılaştıgımız küfür sözler bizleri etkilemekte. Bazen kısa küfürlü sözler bazen küfürlü nickler , mahlaslar , rumuzlar en küfürlü sözleri barındırmakta.
    Küfür sadece internet ortamında gelişmekle kalmıyor sokaklarımıza kadar iniyor. Biliyormusunuz artık muhabbetler msn deki küfürlü nicki gördünmü? Nazen msn adresinden küfür sözler yazdı ve benzeri durumlar.

Bununla ilgili şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

İslamiyetin ruhuna ters düşen her türlü hareket ve sözlerde bulunmak caiz değildir. Şaka yolla dahi olsa bunlardan uzak durulmalıdır.

Maalesef bugün, günahkâr müminlerin her sözünü ve her hareketini bin bir bahane ile küfre yoran insanlara çokça rastlıyoruz. Âlimlerimiz, âriflerimiz, önderlerimiz böyle mi yapıyorlardı!?.. İşte size lâfızları bile birbirine çok benzeyen iki ifade: belli ki aynı çeşmeden içmiş, aynı terbiyeden geçmişler:
    “said’i bilenler bilirler ki, mümkün olduğu kadar tekfirden çekinir. Hatta sarih küfrü bir adamdan görse de, yine te’vile çalışır. Onu tekfir etmez.” Bediüzzaman
    “bir müslümanın sözünü, zayıf bir rivayet dahi olsa mümkün olduğu kadar iyiye yormak gerekir.” Gümüşhanevî

Bugün top yekûn islâm âlemi, bilgili, fâzıl, mütevazı, herkesin derdine derman olmaya koşan, günahkârlara bir şefkatli baba gibi üzülen gayretli müslüman tipine son derece muhtaç...

İslam dini her türlü kötülük ve incitmeye karşıdır. Çünkü, İslam insanı insan etmeye gayret ediyor. Hakiki insaniyet mertebesine ulaştırır. Bu nedenle İslam, İnsanı her türlü kemalat ve güzelliğe ulaştıracak emirleri verdiği gibi, her türlü rezillikten ve çirkinlikten uzaklaştıracak fiilleri de yasaklamıştır.

Bu külli kaidelerden hareketle diyebiliriz ki, küfür ve sövme dediğimiz karşıdaki insanları rencide ve rahatsız eden her türlü fiil günahtır ve haramdır. Çünkü müslümanları rencide etmek haramdır. ve insanı günahkar eder. Hatta kafir bile masum ve hatasız olsa, onu rahatsız etmek İslam dininde yasaktır. Çünkü, Peygamberimiz ( a.s.m) “kim bir zımmiye eziyet etse, şüphesiz ben onun hasmıyım – düşmanıyım- diye buyurmuştur. “

Bizim vazifemiz, evvelâ nefsimizi birinci gruba sokmağa çabalamak, başkalarının da böyle olmalarına gayret göstermek, diğer gruba bilmeyerek düşen kardeşlerimizin de kurtuluşlarına dua etmektir.

Ekli Dosyalar:

2. N

NeFeS Yeni Üye

Çok yararlı bir konu, her yerimiz küfürbazlar ile doldu agızlarından çıkan her 3 kelimeden bir tanesi küfür olan insanlarla aynı ortamda bulunmak gerçekten üzüyor beni.

3. Nehir

Nehir Bölüm Yöneticisi

Katılıyorum Nefesciğim normal konuşma şekli haline gelmiş bir çok kişide sanki maharetmiş gibi

4. i

ipekpoyraz Yeni Üye

Küfür her yere girdi , Stadyunlarda varken diyorduk iyiki buradan çıkmıyor sonra sokaklara oradan toplu taşıma araçlarına oradan toplumsal bölgelere oradan evlere sıçradı ne olacak bu küfürün sonu bilmiyorum.

Küfürlü sözleri sadece avam tabir edilen insanlar degil artık kültür seviyesinin yüksek oldugunu sandıgımız medya mensublarıda alalade kullanıyor.

5. a

ayfer Yeni Üye

Küfürlü sözlere örnek olabilirmi? olamaz. Ancak espirili sözler paylaşmak istedim.

Kardan adam olur senden adam olmaz

Erkekler BOY abdesti alıyor da kızlar neden GIRL abdesti almıyor.

Dünya yansa kaşarı erimez

Pamuktan prenses mi olur? prenses dediğin taş gibi olur

Mor ve öpülesi

Üşeniyorum öyleyse yarın

Kaderimse cekerim yeterki ip kopmasın

Çok güzel japon gördüm; hiç memesi yok , çok güzel meme gördüm; içinde japon yok

KIR KALBİMİ GÖNLÜN OLSUN, AL GÖNLÜMÜ SENİN OLSUN, BEN ŞİMDİ BAŞKA KOLLARDAYIM; BU DA SANA KAPAK OLSUN.........

Takıl bana hayatın renklensin. Fazla takılma gökkuşağına dönersin.

Herkesin gördüğü ileti kişisel değildir.

Ağlarsa anam ağlar; gerisi ninja kaplumbağlar.

Sevip de sevdiğini sölemeyeni seven affetsin, sevmeyip de seviyorum diyeni Allah Kahretsin

6. !pek

!pek Moderatör

Kötü söz sahibine aittir. Özellikle forumlarda bu konulara hiç dikkat edilmiyor , küfürler almış başını gidiyor. Belden aşagı küfürler , anaya sövmeler , sokak küfürleri hepsi bir arada ve üzücü.

7. B

BELGİN Yeni Üye

Komik küfürlü sözler çok komik.. Bazı insanlar küfürü komik bile bulabiliyorlar. Bence küfür edene para cezası kesilmeli.

8. I$ık

I$ık Gümüş Ufağı

Küfür edene para cezası güzel olur bencede. Küfürlü sözleri isteyenede para cezası biz keselim : ))))

9. G

Güliz Yeni Üye

ANGUT: BİR ÇEŞİT KUŞ TÜRÜDÜR ANGUT KUŞU'NUN EŞİ ÖLDÜĞÜ ZAMAN (YANINA O ANDA BAŞKA BİR YIRTICI HAYVAN VEYA BİR İNSAN GELSE DAHİ) GÖZLERİNİ BİR DAKİKA BİLE EŞİNİN ÖLÜSÜNÜN ÜSTÜNDEN AYIRMADAN O DA ÖLENE KADAR ONUN BAŞ UCUNDA BEKLER...

DANGALAK: GERÇEK ANLAMI 'GEREKSİZ KONUŞAN KİŞİ'DİR

DENYO: DELİBOZUK, DENGESİZ GİBİ ANLAMLARININ YANI SIRA ORTAOYUNDA MAHALLENİN APTALI DİYE KULLANILIR. BİR DİĞER ANLAMI İSE EMANETTİR

YAVŞAK: BİT YAVRUSU, SİRKE DEMEKTİR

DÜRZİ: SURİYE'NİN HAVRAN BÖLGESİNDE, LÜBNAN'IN BAZI BÖLGELERİNDE VE BURALARA YAKIN BÖLGELERDE YAŞAYAN VE KENDİLERİNE ÖZGÜ MEZHEPLERİ OLAN BİR TOPLULUK.

YOSMA: ŞEN, GÜZEL KADIN

UKALA: ARAPÇADAN DİLİMİZE GEÇMİŞ AMA BU DİLDE VE PEK ÇOK OSMANLICA METİNDE "AKILLILAR" DEMEK.

PEZEVENK: FARSÇA "PEJAVEND" KELİMESİNDEN GELDİĞİ SÖYLENİR. O DİLDEKİ ANLAMI "KAPI TOKMAĞI" VEYA "SÜRGÜ" İMİŞ. TÜRKÇEYE DE “KAPIDA BEKLEYEN ADAM” ANLAMIYLA GİRMİŞ. ŞİMDİ KULLANILAN ANLAMI İSE MALUM...

KAHPE: ARAPÇADAN DİLİMİZE GİRER VE ETİMOLOJİK OLARAK ÖKSÜRME KELİMESİ İLE İLGİLİ. BU BAYANLAR YERLERİNİ GECE KARANLIĞINDA ÖKSÜREREK BELLİ EDERLERMİŞ. TÜRKÇE’DEKİ ANLAMI AHLAKSIZ KADINDIR.

GARSON: FRANSIZCADA OĞLAN, GENÇ ÇOCUK DEMEK. MUHTEMELEN SERVİS YAPAN ÇOCUKLARA ZAMANINDA FRANSIZLAR "OĞLUM" VEYA "GENÇ, BİR BAKSANA" DEDİKLERİ İÇİN TÜRKÇE’YE DE SERVİS ELEMANI MANASIYLA GEÇMİŞ

İSTERİK: "HİSTERİ" NÖBETLERİNE TUTULAN KİŞİNİN ALDIĞI SIFATTIR. DUYU BOZUKLUKLARI, TÜRLÜ RUH KARIŞIKLIKLARI, ÇIRPINMA, KASILMALAR VE BAZEN İNMELERLE KENDİNİ GÖSTEREN BİR SİNİR BOZUKLUĞUDUR. OYSA TÜRKÇE'DE "İSTEME" İLE BAĞ KURULMASI VE "BİR ŞEYİ ÇOK İSTEYEN" ANLAMINDA KULLANILMASI ÇOK YAYGINDIR. HATTA BAZEN, "İSTERİK KADIN" LAFI OLDUKÇA AŞAĞILAYICI BİR MANTIKLA KULLANILIR.

KARYOLA: BİZDE GENELDE YATAĞIN ÜZERİNE SERİLDİĞİ, GENELDE METALDEN YAPILAN AYAKLI MOBİLYA ANLAMINA GELİYOR. OYSA GERÇEK ANLAMI "EL ARABASI"DIR

SERBEST: GERÇEK ANLAMI "BAŞI BAĞLI"DIR (SER: BAŞ, BEST: BAĞLI). ANCAK BİZDE TAM TERSİ ANLAMINDA KULLANILIYOR.

PUŞT: FARSÇA'DA "ARKA, KIÇ" ANLAMINA GELİYOR.

SIPA: ABAZACA'DA "SPAU" "ÇOCUK, YAVRU" DEMEKTİR. BİZDE İSE EŞEK YAVRUSU... ARAPÇA'DA DA BENZER BİÇİMDE "SABİ, SİBYAN" "ÇOCUK" ANLAMINDADIR.

KALTAK: ÜZERİ MEŞİN, HALI VB. ŞEYLERLE KAPLANMAMIŞ OLAN EYERİN TAHTA BÖLÜMÜ

TUVALET: YALNIZ BİZİM DİLİMİZDE DEĞİL, BİRKAÇ DİLDE DAHA "HELA"YA VERİLEN İSİM... ASLI, FRANSIZCA "TOİLETTE"TİR VE "TEMİZLİK" ANLAMINA GELİR. "TUVALET KAĞIDI" VE "TUVALET MASASI" TEMİZLİKLE İLGİLİ ŞEYLERDİR.

DON: ASLINDA "GİYSİ" ANLAMINA GELİYOR AMA "KÜLOT"UN ARGOSU OLARAK KULLANILIYOR.

10. Nursena

Nursena Admin

Espirili küfürlü sözlerde oluyormuş..

11. n

nesli Yeni Üye

Sözün en dokunaklısı beni yerden yere vuran aşalık sözlerindi..

12. t

tatlıbela Yeni Üye

Küfürlü sözler arayan gitsin emolara sorsun onlar iyi ediyorlar. Dahada çok arayanlar krolara sorsunlar :)

13. Murat

Murat Yönetici

Konu dejenere olmuş kültürlerin gelişimini engelleyen küfürün zararı açıkca ortaya koymakta.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş