Köpekler Neden Kusar ?

Konu, 'Evcil Hayvanlar' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

1. Goksel

Goksel Admin Yetkili Kişi

Köpeklerin Kusma Sebepleri ,
    Köpekler Neden Kusar ?
    Köpeklerin Kusma Nedenleri Nelerdir ? ,

Kusmanın Nedenleri:
    1-Hayvan midesini, bozacak uygun olmayan bir şeyler yer. Baharatlı,tuzlu ev yemekleri,sosis,salam gibi insan gıdaları.

2-Yabancı nesneler yeme. Hayvan mide ve bağırsak yolunda geçemeyecek ve yapışacak bir şeyler yemiştir.

3-Birçok bitkiyi çiğnemek veya zehirli maddeler yeme.

4-İç parazitlerin(solucan,kıl kurdu,kancalı kurt..)neden olduğu iltihaplanma,tahriş.

5-Organ iltihaplanmaları, enfeksiyon veya bozukluk, örneğin böbrek rahatsızlığı.

6-Köpek gençlik hastalığı gibi viral yada bakteriyel kökenli hastalıklar.

İlk olarak yapılması gerekenler:

1) 8–12 saat boyunca ağızdan su veya yiyecek vermeyin.

NOT: Yiyecek ve su vermeme sadece genç yetişkinler için uygundur ya da normal ve sağlıklı hayvanlar için. Çok yaşlı (10 yılın üzerinde) çok genç (1 yılın altında) veya hasta hayvanlar susuz veya yiyeceksiz bırakılmamalıdır, bu hayvanlar bir veteriner kontrolünden geçirilmelidir

2)Yeme, içme yokken kusma yoksa hayvanı biraz buz parçacıkları verin ve hiç kusma olmayana kadar her 2–3 saatte bir bunu yineleyin.

3)Buz parçacıklarıyla hiç kusma oluşmazsa bir parça su ( ¼ fincan oranı küçük köpekler içindir, orta boy köpeklere 1/3 oranında, iri ve devasal köpeklere de yarım fincan) veya suya ek olarak pediatrik elektrolitli bir oral solüsyon ekleyin. Hiç kusma olmazsa her 2–3 saatte bir tekrar edin.

4)Hala hiç kusma yoksa yüksek lifli bir diyet ekleyin:küçük köpekler için bir seferde iki çay kaşığı ,orta boy köpekler için bir seferde bir yemek kaşığı ve iri köpekler için bir seferde iki yemek kaşığı. Hiç kusma olmayana kadar her birkaç saatte bir tekrar edin.Pirinç lapası hazırlayın.

5)48–72 saat sonrada hiç kusma olmazsa hayvanın normal beslenmesini yavan bir beslenmeyle karıştırın ve yavaş yavaş normal beslenme rejimine dönün.

6)Yiyecek ve içecek vermediğiniz halde kusma oluşursa veya kusma yeniden yiyecek ve içecek verdiğinizde oluşursa hayvanı daha ciddi ve hayat tehdidi muhtemelen durumlara kontrol için veterinere götürülmelidir.

7)Kusma; ateş ve yorgunluk gibi diğer hastalıklarıyla birlikte oluyorsa yiyecek ve içeceği kesmeyin. Muayene için hayvanı bir veterinere götürün.

Kusma, ishal ve yememe yoluyla hayvan vücut sıvılarını kaybediyorsa hızlı su kaybı olmalıdır. Su kaybı: Şoka ve ölüme neden olabilir. Su yerine buz küpleri ya da parçacıkları vermek su kaybını önleyebilir ve kedi ve köpeğiniz kısa zamanda çok su içmesini önler.

2. şeker

şeker Misafir

6 aylık terrier süs köpeğimiz var 2 gündür kusuyor sizce kusma sebebi ne?

3. M

Misafir Misafir

pekinez cinsi 2 aylık köpeğim 2gündür isaldi dün kustu sonrasında isali geçti fakat sabah yine kustu ve kustuğu mamayı tekrar yedi son anda farkettm şimdide kakasını yapamıyo azıck kan gördm popsunda ütfen yardımcı olun ne yapmam gerekiyor. ama hareketliliğinde hiç bir değişme yok aynı oyunculuğuna devam ediyr.

4. i

ilkay tunca Misafir

köpeğimin ırkı pekinez köpeğim sokaktan geldiğinden beri hiç bişi yapmıyo yuvasına giriyo kendisini salıyo odaya gitmiş kusmuşş sap sarıydı kusmuğu yemek te yemedi su da içmedi zorladım ama köpeğim hala içmedi neden acaba dokunduğun anda hırlamaya başlıyoo
    tasmayı elime aldığımda koşarak zıplardı şimdi kıpırdamıyo bide elime mama aldığımda peşimi bırakmazdı şimdi hiç gelmiyo yatıyo hep

5. i

isimsiz Misafir

köpeklerin kusması çok çok normal bi durumdur... bakımı en zor olan sharpei cinsi kopegim su anda 8 yaşında ara ara kusarlar bişey dokunmuştur alerjisi vardır .. direk panik yapılması dogru diil.. ama '' güvenilir'' bi veterinere götürüp içinizi rahatlatabilirsiniz.. ama ülkemizde hiç bişi olmasada veterinerler cok sey varmış gibi para tuzagina maruz birakabiliyor insanları

6. 5

55k.ç.55 Misafir

2 yaşında bir golden ım var erkek 2-3 gündür ara ara kusuyor birde bıyıklarında diş izi gibi izler var hem sağda hemde solda ve izlerin olduğu bölge şişmiş aynı şey sol gözünde de var ama gözde yara izi yok ve ayrıyetten köpeğim bağlı ama bahçede gidip geleceği şekilde zinciri var baya uzun önceden hiç bana huysuzluk yapmazdı huysuzluk yapmaya başladı lütfen acil bunların nedeni nedir !!!!!!! dişi köpeğimle yan yana duruyorlar dişi hamile bana mesaj atın : kaganc21@gmail.com mesajlarınızı bekliyorum lütfen acil şimdiden teşekkür ediyorum.

7. Murat

Murat Yönetici

Benim de bir köpeğim vardı sürekli kusar dı veterinere götürünce düzeldi.

8. i

isimsiz Misafir

merhaba 7 aylık golden retrieverim var bugun sabah kusarken gördum endişelenmelimiyim yoksa bir daha olursa aynı olay o zamanmı endişelenmeliyim ?

9. M

Murat Cangöz Misafir

Detaylı bir açıklamasını buradan bulabilirsiniz.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Haziran 2015
  10. c

cansu türker Misafir

Bir aylık golden akbaş cinsi köpeğim var 2 gündür kusuyor birşey yemek istemiyor ve hiç neşesi yok ne yapabilirim

11. T

Taneryılmaz Misafir

Veteriner lerin çogu para tuzagı

12. O

OSMAN TANDIRCI Misafir

köpeğimin ırkı Jack Russell Terrier köpeğim sokaktan geldiğinden beri hiç bişi yapmıyo yuvasına giriyo kendisini salıyo odaya gitmiş KAN kusmuşş KANDA SICIYOR yemek te yemedi su COK İSTİYOR zorladım ama köpeğim hala içmedi neden acaba dokunduğun anda hırlamaya başlıyoo
    tasmayı elime aldığımda koşarak zıplardı şimdi kıpırdamıyo bide elime mama aldığımda peşimi bırakmazdı şimdi hiç gelmiyo yatıyo he

13. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Dikkat edilmesi gerekiyor, en saglami veterinere göturmek ve bu gibi faydali bilgileri okuyup ögrenirse köpek besleyen arkadaslarimiz tabii ki daha kolay olur.

14. h

hüseyin d. Misafir

cansu hanım köpeğinizin metaboılizmasında sorun var sanırım.veterinerden ilaç alıp kullanmalısınız.Siz hala aynı yerdemi çalışıyorsunuz.

15. X

Xenox Misafir

Cinsi Golden olan bir köpeğim var 2 yaşında ara sıra kusuyor yemek yemek istemiyor sadece haşlama patates yedi bide haşlanmış yumurta zaten onuda kustu sonra kakası ishal gibi idi ama kanlı gibiydi karınca ilacını döktüğümüz yerde su birikintisi vardı ordan içmiş olma ihtimalinden şüpheleniyorum bana biri yardımcı olabilir ise sevinirim

16. N

Nedim Misafir

Benim köpeğim bir ara sürekli kusuyordu veterinere götürdüm ilaç başladık ve düzeldi.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş